Kuzey Kore, Rusya Aracılığıyla İkinci Bir İnternet Bağlantısına Sahip

Kuzey Kore, daha önce internetini Çin’e uzanan bir kablo bağlantısı ile alıyordu, ancak artık böyle değil: Bloomberg’in söylediğine göre şimdi Rusya’nın siber güvenlik şirketi FireEye aracılığıyla dünya çapında ağa ikinci bir bağlantısı var.

Bu, Kuzey Kore’nin internete erişimi için alternatif bir yöntem sunuyor. İhtiyaç dışı erişimin bariz yararının yanı sıra bu yöntem, hizmetini engellemeye yönelik yabancı girişimlerden gelebilecek zararları hafifletebilir. Pazar günü yayınlanan bir rapor, ABD Siberkomut’un Kuzey Kore hükümetinin hacking grubunu altı ay boyunca hizmet reddi saldırılarıyla taciz ettiğini ortaya çıkardı. Yöntemlerinin, Doğu Asya ülkesinin dış internette ikinci bir bağlantıya sahip olması ile eskisi kadar verimli olup olmayacağı belli değil.

Bu ayrıca BM ve ABD’nin, Kuzey Kore’nin internetle irtibatını kesme yetkisini de etkiliyor. Güvenlik Konseyi’nin son yaptırımları petrol ve doğalgazın ülkeye gelmesini kısıtlarken, gelecekteki bir tarihte Kuzey Kore’nin Çin devletine ait China United Network Communications’ı aracılığıyla var olan tek internet bağlantısını tehdit edebilirlerdi. Şimdi, BM ve ABD iki ülkeye baskı yapmak zorunda kalacaklar. FireEye’ın CTO’su Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Rusya’nın da anlaşmadan bir şeyler alacağını söyledi: Onlara Kuzey Kore’nin durumuna ilişkin bir fikir verecek olan ülkenin giriş ve çıkış trafiğini görme imkanı.

Etiketler