Uçan Robot Kullanıcılar Uzaktayken Evleri Otonom Olarak Denetleyebiliyor

Dronelar hızlı bir şekilde konuşlandırılabilir, dikkatli ve otonomdur ve bu onları “on-demand” bir sokak lambası ve harici bir ev güvenlik sisteminin bir parçası gibi kişisel güvenlik sağlama konusunda ideal yapar. Şimdi ise kullanıcılara göz kulak olmak için evin etrafında uçabilen bir robot var.

Aevena’nın Aire‘si geleneksel bir drone (aslında kullanıcılar bu tanımdan pek hoşlanmıyor ve ‘kişisel robot’ denilmesini tercih ediyorlar) değil; görünürde helikopter tarzı kanatları yok. Yumuşak bir dış kabuğu ve geleneksel dronelardan çok daha sessiz çalışan gizli bir ‘kanallı kanat’ ile Çin fenerlerini anımsatıyor. Aire evlere zararsız bir eklenti olarak tasarlandı, büyük ölçüde ev güvenliği hedefine sahip ve otonom bir şekilde kalkış, uçuş ve şarj üssüne iniş yapabiliyor (tam dolu şarj ile 8 dakikalık sürekli uçuş yapabiliyor).

Çevresi hakkında 360 derece bilgi alan bir dizi görsel ve sonar sensör kullanan bir engel farkındalığı becerisi ile Aire, insan müdahalesi olmaksızın bir evin tam denetimini gerçekleştirebilme yeteneğine sahip. Ayrıca, kullanıcılara bulundukları herhangi bir yerden akıllı cihazlarını kullanarak robotlara yol göstermesi için izin veren bir uygulama da var ve böylece kullanıcılar, tatildeyken evlerine göz atabiliyor veya yaşlı akrabalarına göz kulak olabiliyor.

Güçlü NVIDIA TX1 işlemcisiyle çalışan Aire, peyzaj düzeni öğrenebiliyor ve ev IoT ağlarına entegre olmak için IFTTT işlevselliğini kullanan yazılım mimarisine sahip. Ayrıca Aire sesli komutları almak ve yönetmek için Amazon’un Alexa sistemini kullanıyor. Aire, bir ev güvenliği kaynağı sağlamasının yanı sıra, insanların fotoğraflarını çekmek üzere kendisini konumlandırmak için yeterli görüntü işleme gücüne sahip.

Etiketler