Tiller; Zamanınızı Takip Eden Şık, Küçük Bir Cihaz

E-postaları okumak veya araştırma yapmak için ne kadar zaman harcadığınızı hiç merak ettiniz mi? Tiller adlı küçük bir cihaz bu sorunun cevabını bulmanıza yardımcı olabilir.

Tiller, görevlerinizi takip etmenize yardımcı olmak üzere bilgisayarınıza takılan küçük bir araç. Dokunduğunuzda saat tutmaya başlıyor. Tekrar dokunduğunuzda ise duruyor. Tekerleği yukarı doğru döndürdüğünüzde, bir işten (örneğin, “e-postalar”) diğerine (belki “yazı” veya “kahve”) geçmenizi sağlayan minimal bir arayüz ekranda beliriyor.

Hepsi gerçekten çok basit ve kesinlikle, kendi alışkanlıklarını takip etmeyi takıntı haline getirmiş herkese hitap edecek.

Tiller, Joan adlı küçük bir Avustralya tasarım şirketinin ürünü. Bu, Joan’ın ilk donanım ürünü ve şirket iki yıldan fazladır bunun için çalışıyor. Fikir, şirketin kendi zamanını daha iyi yönetme ve takip etme isteğiyle ortaya çıktı. Joan’ın kurucularından olan Nick Hallam, “işleri daha iyi yönetmeye çalışıyorduk ve uygulamalar çalışmıyordu.” diyor.

Ürün, sadece veri meraklıları için değil. Tiller, ağırlıklı olarak avukatlar, tasarımcılar, danışmanlar gibi serbest çalışan ve saatlik fatura kesen kişilere yönelik. Hallam, “yaratıcı alanda, hatta hukuk alanında serbest çalışanlar, zamanlarını müşterilere satıyor ancak bunun kazançlı olup olmadığını bilmiyor.” diyor. Hallam’ın umudu, Tiller’ın serbest çalışanların müşterilerine faturayı doğru kesmesini ya da zamanlarının değerini daha iyi belirlemelerini sağlaması.

Tiller’ın demosu cihazın stilini ve sadeliğini gösteriyor. Yanınızda her zaman şık, tek amaçlı bir araç taşımanın iyi bir yanı var. Yumuşak malzemesine dokunmak ve onu döndürmek çok keyifli.

Elbette, kendinizi koşmaya motive etmek için Fitbit satın almak gibi, Tiller’ı da satın alıp masanızın üzerinde unutma ihtimaliniz var. Hallam, Tiller’ın daha önce zamanını takip etmeyen kişiler için uygun olmayacağını düşündüğünü söylüyor. Hallam’ın dediğine göre, cihazın hedefi zaten zamanlarını takip eden insanlar.

Hallam, Tiller’ın tipik müşterisi için cihazı çalışma alanında, örneğin masada, görmenin yararlı olacağını düşünüyor. Ayrıca, cihazın merkezinde verileri kaydettiğini gösteren ve hatırlatıcı olarak çalışan bir ışık noktası var. Hallam, kaç kez kalktığımda ışığın açık olduğunu gördüğümü ve durdurmayı hatırladığımı bilmiyorum, diyor. “Kesinlikle donanımın büyük bir fark yarattığına inanıyoruz.”

Hallam’a göre, Tiller’ın donanımını geliştirme çalışmaları tamamlanmış durumda ve geriye kalan tek şey üretiminin yapılması. Joan, bir Kickstarter kampanyası başlatmış durumda. Hedefledikleri tutarı da yakalamaya çok yakınlar.

Etiketler