Metaverse Yarışı Kızışırken Tencent ‘Genişletilmiş Gerçeklik’ Birimi Oluşturuyor

Reuters’in konuyla ilgili bilgisi olan üç kaynaktan alınan bilgilere Çinli Tencent Holdings, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamayla çalışanlarına “genişletilmiş gerçeklik” (XR) birimini resmi olarak duyurdu ve sanal dünyanın metaverse kavramına resmen bahsini koymuş oldu.

Kaynaklar, birimin Tencent için hem yazılım hem de donanım dahil olmak üzere genişletilmiş gerçeklik işini kurmakla görevli olduğunu belirterek bölümün, Tencent Games Global’in Baş Teknoloji Sorumlusu Li Shen tarafından yönetileceğini ve şirketin İnteraktif Eğlence iş grubunun bir parçası olacağını da sözlerine ekledi.

Kaynaklardan ikisi, birimin nihayetinde 300’den fazla personele sahip olacağını söyledi; bu, Tencent’in maliyetleri nasıl düşürdüğü ve işe alımları nasıl yavaşlattığı göz önüne alındığında oldukça cömert bir sayı. Ancak kaynaklar, şirketin, birimin çalışan sayısını performansa göre ayarlayacağından işe alım planlarının hala değişken olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Üç kaynak da birimin aslında bu yılın başlarında kurulduğunu ancak gizli tutulduğunu söyledi. Genişletilmiş gerçeklik, metaverse’ün yapı taşları olarak görülen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi sürükleyici teknolojileri tanımlayan bir terim.

Çin’in en değerli şirketi Tencent, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, girişimciler ve teknoloji devleri, yakın zamanda adını Meta Platforms Inc olarak değiştiren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketinin geleceğini bir metaverse inşa etmeye adayacağını duyurduğundan beri metaverse kavramına odaklanmış durumda.

Microsoft’tan Disney’e bazı şirketler kendi metaverseleri üzerinde çalıştıklarını söylerken TikTok’un sahibi ByteDance’den Apple’a kadar Çinli ve ABD’li firmalar XR (extended reality) teknolojilerini içeren kulaklık üniteleri kurduğunu duyurdu. 

XR birimi, çoğunlukla oyunlar ve sosyal medya uygulamaları gibi yazılımlarıyla tanınan Tencent için donanım tarafına yapılan nadir bir atılım.

Kaynaklardan biri, bu birimin şirket içinde, 2020’nin sonlarında metaverse’in veya onun deyimiyle “gerçek internetin” önemini ilk kez vurgulayan Tencent’in kurucusu ve CEO’su Pony Ma’nın tutku projesi olarak görüldüğünü söyledi.

Oluşturulan yeni ekip, maliyet kontrol önlemleri uygulayan ve regülasyon kısıtlaması sonucu yaşanan düşüşle başa çıkmak için Penguin Esports biriminin kapatılması gibi ana işlerinin dışındakilerinin ölçeğini küçülten Tencent’te yaşananlara zıt bir hamle.

Tencent bugüne kadar halkın karşısında metaverse planları hakkında büyük ölçüde çekingen davrandı. Geçen Kasım ayında şirket, analistlere metaverse fırsatına yaklaşmak için birçok teknoloji ve yeteneğe sahip olduğunu söylemiş ancak ayrıntılara girmemişti.

Etiketler