Google’ın Ana Şirketi Lyft’e 1 Milyar Dolar Yatırım Yapabilir

Şayet Google ve Uber‘in ilişkisinin bittiğine yönelik daha fazla kanıta ihtiyaç duyuyorsak; söylenilenlere göre, Google’ın ana şirketi Alphabet Lyft’e büyük bir yatırım yapmayı düşünüyor.

Bloomberg’e göre, netleştirilmemiş bu yatırım 1 milyar dolar kadar olabilir.

Google’ın Lyft’e bu kadar büyük bir yatırım yapması, şu anda daha fazla fonlama sağlamaya çalışan Uber için ciddi bir darbe olacak. Bu haberler, The Information’da yer alan ve Lyft’in ilk uluslararası açılımı olarak Kanada’da işlerini başlatmaya hazır olduğunu belirten bir açıklamayı takiben geliyor.

Ayrıca açıklama, Google ile Uber arasındaki ilişkinin son aylarda ne kadar kötüye gittiğinin de altını çiziyor. Daha önce Google Ventures aracılığıyla Uber’e 258 milyon dolar yatırım yapmış olan Google, Google’ın otonom araba şirketi olan Waymo’dan binlerce dosya çaldığı iddiasıyla Uber’e dava açıyor.

Google’ın Uber ile olan yasal mücadelesi sırasında Lyft’e yakınlaşmayı planladığını gösteren başka daha küçük işaretler de bulunuyor.

Şirketin yakında çıkacak olan Pixel 2 lansmanı için gönderilen basın davetiyesinde, katılımcıların etkinliğe gelmek üzere bir Lyft sürüşü için promosyon kodu almak isteyip istemedikleri soruldu. Geçmişte gerçekleşen etkinlikler de bu tip teklifleri içeriyordu fakat hem 2015 hem de 2016’nın sonbahar donanım lansmanları, Uber kodları sunmuştu.

Elbette bu, bir milyar dolar yatırım yapmanın çok uzağında. Fakat en azından, Google’ın Lyft’e daha arkadaş canlısı davrandığını gösteriyor.

İlgili: Lyft, Uber’in Krizlerinin Arasında 600 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Etiketler