Bill Gates ve Richard Branson, Laboratuvarlarda Et Üreten Bir Gıda Startupına Destek Verdi

Dünyanın en zengin insanlarının bir kısmı, tavuk, ördek ve sığır etinin bir gün laboratuvarlarda üretileceğini düşünüyor.

Bill Gates, Richard Branson, Twich’in ortak kurucusu Kyle Vogt ve Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk, kök hücrelerden et üreten bir San Francisco startupı olan Memhis Meats’in önde gelen destekçileri arasında yer almakta.

Şirket’e, A Serisi Turunda, DFJ tarafından 17 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı.

Gıda devi Cargill, risk sermayesi şirketi Atomico, New Crop Capital, SOSV, Fifty Years, KBW Ventures, Inevitable Ventures ve yazar Suzy Welsh bu tura katıldılar.

Bu yeni tur, Memphis Meats’in toplam finansmanını 22 milyon dolara yükseltti.

Şirket, kardiyolog Uma Valeti, kök hücre araştırmacısı Nicholas Genovese ve doku mühendisi Will Clem tarafından, 2015 yılında kuruldu. Geçtiğimiz üç yılda ortaya çıkan diğer laboratuvar üretimi et startupları gibi, Memphis Meats de etin çevresel sürdürebilirliği olmadığı için dünyanın ona olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

Memphis Meats; Hampton Creek, bir bitkisel et şirketi olan Imbossible Foods ve Mosa Meat gibi startupların yarattığı rekabetle karşı karşıya.

Atomico’nun risk ortaklarından Carolina Brochado, Memphis Meats’in, önümüzdeki beş ila altı yıl içinde tüketicilerin erişimine açık olan geçerli bir laboratuvar üretimi et ürününe sahip olmayı umduğunu söylüyor. Şirket, bu yılın başında ilk laboratuvar üretimi tavuk ürününü tanıttı.

memphis meats

Bussiness Insider’a yaptığı konuşmada Brochado, “Memphis Meats, farklı bir türde et – kırmızı et, ördek, tavuk – üretmeye en yakın olanlar onlar” dedi. “Doku gibi şeyleri eklemek, yapması teknik olarak çok zor şeyler. Ayrıca etin tadını kopyalamak da önemli.”

Çoğu insanın hala düzenli olarak laboratuvar ortamında üretilen eti yemeye karşı direneceğini göz önünde bulundurarak, Brochado, Memphis Meats’in bir sonraki yatırım turu zamanında insanlara ürünleri denetmek için pop-up mağazaların iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

Valeti, yaptığı açıklamada, “Dünya et yemeyi seviyor ve et, birçok kültürün ve geleneğin temeli. Ete olan talep, tüm dünyada hızla artmakta. Dünyanın sevdiği şeyi yemeye devam etmesini istiyoruz.” dedi.

“Ancak, geleneksel et üretimi, günümüzde çevre, hayvan refahı ve insan sağlığı için büyük sorunlara sebep oluyor. Bunlar, herkesin çözmek istediği problemler ve bir grup ortağı bir çatı altına getirerek bu problemleri çözebiliriz. Bu grup, gelişimimizi önemli ölçüde artırmamıza yardımcı olacak.”

Etiketler