GM’in Gig Ekonomi Araba Kiralamaları, Elektrikli Geleceğinin Yolunu Hazırlıyor

Daha fazla elektrikli araba satmaya ihtiyacı olan şirket, Chevy Bolt’ları yollara taşıyarak, şarj istasyonlarının yapımını teşvik ediyor.

General Motors, talep esaslı ekonomi çalışanları için araç kiralama hizmeti olan Maven Gig’i, geçtiğimiz günlerde Los Angeles’ta sunmaya başladı. Şirket, ayrıca, yıl sonundan önce, teklifi Boston, Phoenix, Washington D.C, Baltimore ve Detroit’e de taşıyacak. 18 aylık program şimdiden 25.000 üyeyi cezbetmiş durumda. Ancak, GM, büyüyen gig ekonomisinin ötesine geçmek istiyor. Şirket kiralama servisini kullanarak elektrikli araçların altyapısının hazırlıyor.

Büyüme sorumlusu Rachel Bhattacharya, “Geniş anlamda General Motors, elektrikli araçlar için kamu altyapısını genişletmek istiyor.” diyor. “Bunu, geleceğimiz taşımasının önemli bir etkeni olarak görüyoruz.” Maven Gig, sürücüleri, elektrikli Chevrolet Bolt’ları dahil olmak üzeri birçok GM modelinden biri ile eşleştiriyor. 189 – 229 dolar arasında değişen haftalık bir ücret karşılığında sürücüler; sınırsız kilometre, bakım ve yol yardım hizmetleri alıyor. Bolt, ücretsiz şarj ile geliyor – benzinli bir araca kıyasla haftada 70-80 dolar tasarruf sağlıyor.

Son altı ayda, Maven Gig sürücüleri, 75 elektrikli aracın bulunduğu San Francisco’daki Bolt ile 1.4 milyon mil yol kat etti. Genel olarak, Maven Gig sürücüleri, EV’lerin yaptığı kilometre sayısını büyük ölçüde katlayarak program başladığından bu yana 170 milyon mil kaydetti. Ancak GM, kiralık EV sayısını artırarak, bunu değiştirmeye çalışıyor. Şu anda Los Angeles’ta 100 tane bulunuyor ve Bhattacharya, her iki bölgede de EV sayısını iki katına çıkarmayı ve yıl sonundan önce Boston’a 20 ilave EV getirmeyi umduğunu söylüyor. GM için, şarj için ücret ödemenin maliyeti önemsiz değil fakat Bhattacharya, şirketin ücretleri değiştirmek için çabaladığını söylüyor.

“Bu, yardımcı hizmetler ve altyapı sağlayıcılarıyla konuşmak ve neler yapabileceğimizden ve farklı pazarlarda nereye daha fazla çevrimiçi tedarik getirebileceğimizden bahsetmek için bize göre daha basit bir sohbet.” diyor.  GM, temelde, kendi elektrikli araçlarının yolunu açmak için kamusal şarj istasyonlarının inşasını teşvik ediyor. “Tavuk ve yumurta durumunu çözüyoruz: Kullanılacağını bilmediğim sürece bir şarj istasyonu kurmayacağım ve şarj edebileceğimi bilmediğim sürece elektrikli bir araba almayacağım.” diyor.

Chevrolet Bolt’u bayiliklere ulusal olarak teslim etmek için gerekli altyapıyı oluşturmak önemli. (Başlangıçta sadece az sayıda bayi sipariş verebiliyordu.) Bolt alımları Mart ayından bu yana arttı ve Temmuz ayında satış rekoru kırdı ancak endüstri analistleri, Tesla’nın Model 3’ünün bu ilerlemeyi gölgelemesinden endişe ediyorlar. Böylelikle, GM’s Maven Gig hizmeti, başka bir fayda sağlıyor: on-road pazarlama.

Bhattacharya, “Arabadaki yolcular, sürücülere bunun hakkında yorum yapıyor ve soru soruyorlardı.” diyor. “‘Bana bir promosyon kodu verebilir misiniz?’ diye soruyorlardı. Sanırım onların GM çalışanı olduklarını düşündüler.”

“GM, arabalar hakkında bilgilendirme yoluyla, kiracıları sadece gelir üretme fırsatı değil marka elçileri haline getirmeyi araştırıyor.”

Etiketler