Giyilebilir Yapışkan Cihaz Saldırıyı Tespit Edebiliyor

Hindistan’daki öğrenci, savunmasız kişiyi cinsel saldırgandan kurtarmaya yardımcı olabilecek giyilebilir bir cihaz olan Intrepid’i geliştirdi. Intrepid; küçük, ince ve çubuğa bağlı bir cihaz, herhangi bir giysi ile, hatta bir çantayla kullanılabiliyor.

MIT Living Mobile laboratuvarında öğrenci olan Manisha Mohan, cihazı, Hindistan’da geç saatte çalışırken yaşadığı güvenlik sorunlarından sonra yarattı. Bağımsızlığını istemeye mecbur kalan genç, iletken olmayan bir şerit ve yapışkan olan hidrojel olmak üzere iki elementten oluşan bu buluşu yaptı. Cihaz, mekanik parçası kaldırıldığı sürece yıkanabiliyor ve bir sutyen veya bir çanta kayışının içine oturtulacak kadar küçük.

Cihaz, kullanıcı güvensiz hissettiğinde küçük bir düğmeye basarak çalıştırılabiliyor. Kişi bunu yapamayacak durumda ise mekanizma, zorla soyma gibi saldırı belirtilerini algılıyor ve çalışıyor. Etkin durumdayken, kullanıcının telefonuna rızanın verilmiş olup olmadığını soran bir mesaj gönderiliyor. 20-30 saniye içinde herhangi bir yanıt alınamazsa, kullanıcının telefonu titreşiyor veya yüksek sesle çalıyor.  Bu başarılı olmadığı taktirde kısa mesajlar birkaç kişiye gönderiliyor ve kullanıcının güvende olmadığı bildiriliyor. Düğmeye basıldıktan sonra da benzer bir format gerçekleşiyor. Kullanıcının telefonu, olay anında uyarıldıysa, kullanıcının mevcudiyetinde ses kaydı alıyor.

Manisha, özellikle yaşlılar, çocuklar ve üniversite öğrencileri gibi savunmasız gruplarla ilgileniyor. Şimdiye kadar, araştırma, 300’den fazla cinsel saldırı mağduru ile yapılan röportajları içermekte. Henüz açık pazarda yaygın olmasa da, gelecekte polislerin gece yalnız seyahat eden genç kadınlara ve kolayca sarhoş olma eğiliminde olan genç yetişkinlere tavsiyesi olabilir.

Etiketler