Starcity, Ticari Binaları Grup Konuta Dönüştürüyor

San Francisco’nun unutulmuş bir bloğundaki eski bir binada (Tenderloin kıyısındaki eski bir hamam) başlangıç düzeyi konut oluşturmak için yeni adımlar atılıyor.

Risk sermayesi destekli startup Starcity, 229 Ellis St’deki var olan ticari binayı 56 birim grup konuta dönüştürmek istiyor. 1980’li yıllara kadar San Francisco Hamamları’na ev sahipliği yapmış mütevazi üç katlı tuğla yapı, geçtiğimiz 10 senedir boştu.

Ayrıca Starcity, grup konut için iki tane daha alan elde etti: Financial District’deki 650 Sacramento St. ve North Beach’deki 1028 Kearny St. Bu üç proje de şehrin planlama sürecinden geçmekte.

Starcity’nin fikri, ayda yaklaşık 2.000 dolara kiralanacak 220 metrekarelik şık ve mobilyalı verimlilik birimleri sağlamak. Konut sakinleri, yemek odalarını, oturma odalarını, açık alan ve mutfakları paylaşacak. Kiraların, tüm yardımcı tesisleri ve hızlı Wi-Fi içeriyor olmasının yanı sıra haftada iki kez temizlik servisi var. Tüm sakinler; organize grup yemekleri, film geceleri, kitap kulüpleri, konferanslar ve sanat galerilerine davetli.

Zaman zaman “yetişkinler için yurt” olarak adlandırılan konsept, diğer birlikte yaşayan teknoloji odaklı startuplar veya “hacker konakları” ile benzerlikler paylaşıyor fakat Starcity’nin iş planı ticari binaların alımı ve dönüşümü üzerine olması yönünden farklı.

Kurucu ortak Jon Dishotsky, uygun fiyatlı konut eksikliğinin San Francisco gibi şehirlerin ruhunu öldürdüğünü ve Starcity’nin bu farkındalıktan doğduğunu söylüyor. 2006’da buraya taşındığında aylık 1.000 dolara kiraladığı daire, bugün 3.000 dolardan fazla ediyor ki bu o zamanlar karşılayamayacağı bir miktar.

Hedef kiracılar; Rincon Tepesi veya Mission Körfezi’ndeki 2.700 dolarlık stüdyo daireleri veya 3.500 dolarlık tek yatak odalı daireleri karşılamakta zorluk çeken öğretmenler, restoran hizmeti çalışanları, polis memurları ve giriş seviyesi teknoloji çalışanları gibi 50.000 ile 100.000 dolar arasında kazancı olan kişiler.

İş modeli, var olan bir binayı dönüştürmenin, yeni bir bina inşa etmekten yüzde 20 ile 30 oranında daha ucuz olacağı varsayımına dayanıyor. Binalar tipik bir binadan daha fazla ortak kullanım alanına sahip olacak ve mikro birimlerdeki kiralar bu farkı telafi edecek.

Dishotsky, “Bireye göre ucuz ama verimlilik apartman dairelerinden daha iyi.” dedi. “Bu nedenle bankalar kredi vermek istiyor ve yatırımcıların ilgisini çekiyor.”

İnşaat üç büyük projeden herhangi birinde başlamamış olsa da, Starcity, toplumsal yaşam konseptini, West SoMa’da Gilbert Caddesi’nde bulunan eski bir ev ile BART’ın 16. Street Mission İstasyonu’ndaki Mission’da bulunan bir ev olmak üzere iki yerde test ediyor.

Starcity, odaları yeniledi ve zemin kattaki eski pizza mekanını ortak mutfak ile oturma odasına dönüştürdü.

Mission Street binasının ilk sakini olan, 26 yaşındaki girişimci ve yazar Chris Maddox, 4.200 dolar kira ödediği Hayes Valley’deki bir daireden buraya taşındı. Mission binasının, eski yaşadığı yerin sahip olmadığı bir çeşitliliğe sahip olduğunu söylüyor.

“Aynı benim gibi olan insanların etrafında olmaktan bıktım. Buradaki çoğu insan Javascript’in ne olduğunu bilmiyor ve bu iyi bir şey. Böylece dünyada yaşanan gerçek şeylerle ilgili konuşmalar yaşanıyor.”

West SoMa evinde yaşayan Avustralyalı 25 yaşındaki Alex McLeod da çeşitliliğin bir satış noktası olduğunu söylüyor. SoMa mülkünde iki Kanadalı, bir Arnavut Amerikalı, bir İranlı Amerikalı ve bir İngiliz yerlisi yaşıyor. Bir şef, bir biyolog, bir oyun şirketi pazar araştırmacısı ve bir halkla ilişkiler yöneticisi bulunuyor.

Tenderloin Housing Clinic’in yetkili müdürü Randy Shaw, Ellis Street projesinin “insanları bir araya getirmek için ilginç bir konsept” sunduğunu söylüyor.

“Bu, gerçekten ölü bir bloğu canlandırmaya yardımcı olacak.”

Starcity planının işe yarayıp yaramayacağını göreceğiz. San Francisco’da önerilen son yeni grup konut projesi, Build Inc’in 1532 Harrison St planıydı. Build Inc. ortağı Michael Yarne, projenin eski denetmen John Avalos’un önceleri gereksinimlerden muaf olan grup konaklama sistemine uygulamak için getirdiği yasadan sonra finansmanını kaybettiğini söylüyor.

Yarne, “Yeni bir konuta öncülük etmeye çalışırken ve borç verenleri fikrinizi denemek için ikna ederken, bazı iyi marjlar göstermelisiniz,” diyor.

Starcity, iş modelinin şehrin ekonomik konut programına uyduğunu ve şimdiye kadar para toplamanın iyi gittiğini söylüyor. Bir tohum yatırımı olarak 4 milyon dolar aldı ve grup 30 milyon dolar daha almaya çalışıyor. İlk yatırımcılardan biri Scribd’nin kurucusu Trip Adler oldu. Starcity, 2018 yılına kadar 12 ek projeye sahip olmayı umuyor .

Etiketler