San Francisco’da Yaşamak Öyle Pahalı Ki Bir Teknoloji Şirketi Çalışanlarına Oradan Gitmeleri İçin 10.000 Dolar Ödeyecek

San Francisco’da kiralar dudak uçuklatacak kadar pahalı.

Çalışanların yüksek yaşam maliyetleri ile boğuşmalarını önlemek adına küçük bir teknoloji firması, sırf Bay Area’dan taşınmaları ve uzaktan çalışmaları için yeni alacağı elemanlara 10,000 dolar ödemeye karar verdi.

17 Mart tarihinde yayınladığı bir blog postunda Zapier CEO’su Wade Foster, deneysel bir “delokasyon” programının duyurusunu yaptı. Program, kişinin startupta bir pozisyonu kabul etmesi ve ilk üç ayında Bay Area’dan taşınması durumunda 10.000 dolara kadar olan masraflarını karşılamayı vaat ediyor.

Foster, “Bazılarımız bölgeye aşık oluyor ve finansal olarak burada yaşamayı karşılayabiliyoruz. Ancak geri kalanımız için Bay Area’yı uzun süreli yaşam alanına çevirmek oldukça zor hale geliyor.” dedi.

Uygulamalar arası otonom hizmet sağlamak üzerine çalışan Zapier, şu an için freelance yazarlar, mühendisler, ürün yöneticileri ve benzeri roller için işe alımlar yapıyor. Foster, blog postu yayınlandığından beri bu koşullara çok fazla insanın ilgi gösterdiğini açıkladı.

Şirket aynı zamanda diğer pahalı şehirlerden ayrılmak isteyen çalışanlarını desteklemek amacıyla programı genişletmeyi de planlıyor.

Zapier’ın hali hazırda yüzde yüz uzaktan çalışan bir takımı mevcut. Hiç ofisleri yok ve şirketin üç kurucu ortağı da evden çalışıyor. Bu blog postunda Foster, şirketin insanların kişisel gelişimini ve kariyer hedeflerini desteklemek istediğini belirtiyor. Bazen de bunu yapabilmek için çalışanların teknoloji yuvasından ayrılmaları gerekiyor.

Bay Ara şu an için ABD’de kiraların en rekabetçi olduğu pazarlardan bir tanesi konumunda. San Francisco’da ortalama kiralar aylık 2.400 $ civarında. Analistlere göre Google, Uber, Airbnb ve Twitter gibi firmalarda çalışan orta ve üst düzey mühendisler işyerlerine yakın bir lokasyonda daire kiralamak istiyorlarsa maaşlarının yüzde 40-50’sini gözden çıkarmak durumundalar.

San Francisco nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan Y kuşağının bu fiyatların artmasındaki etkisi tartışılamaz.

Etiketler