San Francisco, Yüz Tanımayı Yasaklayan İlk ABD Şehri Oldu

San Francisco’daki yasa koyucular, yüz tanımanın kullanımını yasaklamak için oy kullandı ve San Francisco ABD’de bunu yapan ilk şehir oldu.

Bu gelişen teknolojinin, şehrin ulaşım otoritesi veya polisler (law enforcement) gibi yerel kurumlar tarafından kullanılmasına izin verilmeyecek.

Ek olarak, artık herhangi türde yeni bir gözetim teknolojisini satın alma planlarının şehir yöneticileri tarafından onaylanması gerekiyor.

Tedbirin muhalifleri, bunun insanların güvenliğini riske atacağını ve suçla mücadele çabalarını engelleyeceğini belirtti.

Hareketi destekleyenler ise teknolojinin bugün var olan haliyle güvenilmez olduğunu ve insanların mahremiyetine ve özgürlüğüne gereksiz bir ihlal teşkil ettiğini söyledi.

Özellikle, muhalifler, sistemlerin kadınlar veya siyahi insanlara ilişkin hata yapmaya eğilimli olduğunu savundu.

Kuzey Kaliforniya’daki Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nden Matt Cagle,” Bu oylama ile San Francisco, yüz izleme teknolojisinin sağlıklı bir demokrasiyle uyuşmadığını ve bölge sakinlerinin yüksek teknolojili gözetlemeye ilişkin kararlarda söz hakkı olduğunu açıkladı.” dedi.

“Şehri toplumumuzu dinlediği için alkışlıyoruz. Diğer şehirler de, insanların güvenliğini ve sivil haklarını korumak için benzer önlemler almalı.”

Stop Crime SF Başkan Yardımcısı Joel Engardio, “Doğrudan yasaklama yerine, bir moratoryumun daha uygun olacağına inanıyoruz.” dedi.

“Yüz tanıma ID teknolojisi ile ilgili sorunların olduğunu ve bugün kullanılmaması gerektiği konusunda hemfikiriz. Ancak teknoloji gelişecek ve sorumlu bir şekilde kullanıldığında kamu güvenliği için yararlı bir araç olabilir. Bu olasılık için kapıyı açık tutmalıyız.”

Yeni kurallar, yerel değil federal kurumlar tarafından yönetilen San Francisco havalimanı veya deniz limanındaki güvenlik önlemleri için geçerli olmayacak.

Bazı mücadeleciler, tedbirlerin yerel polis için geçerli olmamasını talep etti fakat başarılı olamadı. San Francisco’nun memurları henüz yüz tanıma teknolojisi kullanmasa da, ABD’deki kimi polis kuvvetleri bu teknolojiyi kullanıyor.

Etiketler