Alibaba Bu Yıl Gelirinin Neredeyse Yüzde 50 Büyümesini Bekliyor

Alibaba Grup Holding’i CFO’su Maggie Wu’nun geçtiğimiz günlerde bir yatırım konferansı sırasında yaptığı açıklamaya göre 2018 mali yılı içerisinde gelirin yüzde 45-49 arasında artmasını bekliyor.

Mart 2017’de tamamlanan mali yılda ise şirket %56’lık bir gelir artışı açıkladı. Şirket geçtiğimiz yıl aynı konferansta yüzde 48’lik bir gelir artışı tahmin etmişti.

Alibaba geçen ay ilk çeyrek gelir hedeflerini tutturduğunu, ancak yerel vergi oranları değişimlerine bağlı olarak kar tahminlerinden geri kaldığını belirtti. Şirket aynı zamanda bir önceki programının yerine geçirdiği ve 6 milyar dolar değerinde olan yeni bir hisse geri satın alımı programının da duyurusunu yaptı.

Yapay zeka, büyük veri ve bulut sistemlerine yatırım yapmayı planlayan e-ticaret ve data devi 2018’nin başından beri hisselerinde yüzde 40’lık bir yükselişe imza attı.

Bununla brilikte Wu, şirketin bazı raporlama segmentlerini yeniden adlandıracağını belirterek “yıllık aktif alıcılar” metriğini “yıllık aktif tüketiciler” olarak değiştireceklerini, böylece eğlence sektöründeki büyümesini de yansıtabileceklerini belirtti.

Wu, firmanın yeni kullanıcılar çekmek ve B2C satış tabanını genişletmek için sermayesine yeniden yatırım yapacağını açıkladı.

Etiketler