Spotify Kotasyon Planlarının Hala Bir Seçenek Olduğunu Söyleyerek Yatırımcıları Sakinleştiriyor

Kurucu ortağı ve yönetim kurulu üyesi Martin Lorentzon İsveç radyosuna yaptığı açıklamada eli kulağında bir New York Borsası kotasyonu haberlerinin doğru olmadığını söyledikten sonra Spotify Ltd. yatırımcılara halka arz planlarının hala söz konusu olduğunu garanti etmek konusunda hızlı davrandı.

Lorentzon şirketin paraya ihtiyacı olmadığını, daha fazlasını aramadığını ve ilk halka arzın gündemde olmadığını söyledi. Spotify’ın hala kardan ziyade büyümeye odaklı olduğunu belirtti.

Spotify bunun üzerine e-mail ile yayınladığı bildiride, “Martin hala bizim kurucu ortağımız ve yönetim kurulu üyemiz ancak şirketin sözcüsü değil.” açıklamasını yaptı. Şirket, halka arzın hala bir seçenek olduğunu belirterek kati bir planın olmadığını ekledi.

Geçtiğimiz ay Spotify, New York kotasyonuna yardımcı olmaları için bankaları görevlendirerek halka arz konusunda bir adım attığını açıklamıştı. Şirket sözcüsü Alison Bonny’e göre İsveçli servis; Morgan Stanley, Goldman Sachs Group ve Allen & Co. ile bu süreçte danışmanlık etmeleri için anlaştı.

Planlara aşina bir isim, son bir karar verilmemesine rağmen Spotify’ın geleneksel halka açılma yerine dolaysız kotasyon üzerinde düşündüğünü söyledi. Bu süreç devam ederken şirket para kazanmak için hisse satmayacak. Bunun yerine mevcut yatırımcıların hisselerini satarak nakde çevirmelerine izin vererek var olan hisseleri ticarete açacak.

50 milyon ücretli aboneyle Spotify dünyanın en büyük müzik servisi. CEO ve kurucu ortak Daniel Ek tarafından yönetilen şirket, Apple Inc., Amazon.com Inc. ve Google gibi daha büyük teknoloji şirketleri pazara girmesine rağmen liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Karsız şirket 11 yıl önce kurulduğundan beri 1.5 milyar dolardan fazla yatırım aldı.

Etiketler