Hiçbir Kodlama Deneyimi Olmayan Bir Adam Nasıl Yemen’e Güneş Enerjisi Getiren Bir Uygulama Geliştirdi

2015 yılında Yemen’de iç savaş başladığında güneş enerjisinin gelişimi de başladı. Kriz, zaten güvenilmez olan elektrik ağını ortadan kaldırdı; jeneratörler için gereken yakıt ise hem azdı hem de pahalı. Güneş panelleri de pahalıydı ancak daha fazlaydı. Halk güneş enerjisine dönmeye başlayınca Yemenli bir adam, insanların kurmasını kolaylaştırmak için bir uygulama geliştirmeye karar verdi. Bu, güneş enerjisi kullanımının daha hızlı bir şekilde büyümesini sağladı.

PV Solar adı verilen uygulamayı geliştiren Anwar Al-Haddad, “Savaştan ve krizden dolayı devlet tarafından sağlanan elektrik ağının bağlantısı tamamen kesildi. Bu yüzden güneş enerjisi sistemi birçok evde ve iş yerinde ana enerji kaynağı haline geldi.” dedi. Al-Haddad, başkent Sanaa gibi şehirlerdeki elektrik kaynağının yaklaşık %5’ini oluşturan güneş enerjisinin %50’den fazlasına eriştiğini tahmin ediyor.

Güneş enerjisiyle kişisel bir tecrübesi olan eğitimli mühendis Al-Haddad’ın arkadaşları ve aile üyeleri sürekli güneş enerjisi sisteminin nasıl kurulacağını ve kullanılacağını soruyordu. “Başvurabilecekleri mobil bir uygulama bulmaya çalıştım ancak ne yazık ki bunu yapabilecek bir uygulama yoktu. Dahası, güneş enerjisi sistemine dair Arapça bir uygulama da bulamadım.”

Bir uygulamanın nasıl tasarlanacağını bilmiyordu (“Öğrenmek için ne kadar çalışırsam çalışayım kodlamayı seviyorum”), ancak herkesin tecrübesi olmadan bir uygulama tasarlamak için kullanabileceği sürükle-bırak platformu Thunkable’ı keşfetti. Sonuçlanan uygulama insanların ihtiyacı olan güneş paneli sisteminin boyutunu hesaplamalarına yardımcı oluyor. Telefonunuzu panele koyduğunuzda uygulama telefonun jiroskopunu kullanarak panelin eğimini hesaplıyor ve kullanıcının paneli maksimum güneş ışığına ayarlamasına yardımcı oluyor. Uygulamanın Arapça versiyonunda makaleler ile birlikte panellerin nasıl kurulacağına, bakımının nasıl yapılacağına ve nasıl kullanılacağına dair tavsiyeler var.

Thunkable için bu hikaye, insanların lokal problemleri çözmeleri için fırsatlar yaratma gücüne bir örnek. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Arun Saigal, “Silikon Vadisi’nde dünyadaki birçok problemi teknolojiyle çözmeye çalışıyoruz, fakat farkında bile olmadığımız o kadar çok problem var ki.” diyor ve ekliyor; “Thunkable ile büyük lokal problemlerine dair fazlasıyla bilgiye sahip olan insanların bu problemleri çözmesine yardım ediyoruz.”

Uygulama Yemen’de 60 binden fazla indirildi ve binlerce evde ve iş yerinde kullanılıyor. Yemen için yeni güneş enerjisi sisteminin birincil etkisi elektriğe erişimde daha güvenilir bir kaynak olması. Çünkü savaş öncesinde de elektrik kesintileri yaygındı. Mazot ve benzin fiyatları savaşın başında aniden yükseldiği için güneş, jeneratör kullanmaktan daha uygun bir seçenekti. Ancak güneşin benimsenmesinin daha büyük etkileri de var. Daha az jeneratör kullanımı, havanın daha temiz olması ve şehirlerin geceleri daha sessiz olması anlamına geliyor.

Bir Yemen vatandaşı 2016 yılında, “Normal şartlarda Sanaa halkını güneş enerjisinin hem çevreye faydalı hem de karlı olduğuna ikna etmek uzun yıllar alırdı. Fakat devam eden çatışma aylar içinde yeni sisteme geçilmesini sağladı.” yazdı. Uygulama muhtemelen bu süreci daha da hızlandırdı.

Etiketler