Kemik, Organ ve İmplant Seri Üretimine Yaklaşıyoruz

10 yıldan fazladır medikal araştırmacılar, 3D yazıcılarla belli canlı hücre türleri yaratabiliyorlar. Şimdi ise birçok şirket ileri seviye dokular (kemik, kıkırdak, organlar) ve implantlar dahil olmak üzere diğer isteğe göre hazırlanan maddelerin üretimine geçiyor. Bu denli hassas bir hekimlik, hastaları genlerine, çevrelerine ve yaşam biçimlerine göre tedavi etmek; uzun organ donörü listelerinin sonu anlamına gelebilir ve başka problemleri de çözebilir.

Organovo Holdings Inc.

Ne: Organovo, kronik karaciğer yetmezliğini tedavi etmek için farelere insan karaciğer dokusunu başarıyla nakletti.

Kim: Missouri Üniversitesi profesörlerinden bioprinting öncüsü Gabor Forgacs’ın ortaklığında kurulan 10 yaşındaki Organovo, 3D doku geliştirmesi için fonlamadan 100 milyon dolardan fazla topladı. Şirket, Bristol-Myers Squibb Co. ve Merck & Co. dahil büyük ilaç şirketleri adına ilaç toksisitesini ve etkisini test etmek için biyo-yazıcı ile üretilmiş doku kullanıyor.

İleri Adımlar: Şirket 2020’ye kadar insan klinik deneyleri başlatmayı planlıyor. Ayrıca iskelet hastalıkları araştırması ve L’Oréal SA ile ortak geliştirilen 3D yazdırılmış deri için yazdırılabilir kemik dokusu geliştiriyor.

Aspect Biosystems Ltd.

Ne: Aspect, astım veya kas yırtılmaları gibi hastalıkların tedavisinde daha kolay araştırma yapmayı teşvik etmek için solunum yolu veya menisküs gibi insan vücudunun bazı bölümlerine benzeyen yapılar yaratmak için doku hücreleri yazdırıyor. Mesela şirket akciğerden kas hücreleri alarak insan vücudunun yapması gerektiği gibi yaygın kullanılan astım solunum cihazlarına cevap veren solunum dokusu geliştirdi.

Kim: Mühendislik doktorasını yarım bırakan Tamer Mohamed, 2013 yılında nanoteknoloji ve biyoloji uzmanlarıyla Aspect’i kurdu. Oldukça kişiselleştirilmiş yazıcıları ile doku geliştirmek için Johnson & Johnson’a bağlı bir kuruluşla birlikte çalıştılar.

İleri Adımlar: J&J ortaklığının odak noktası, invazif ve pahalı diz ameliyatlarına gerek olmadan nakledilebilecek yapay bir menisküs modeli. Şirketler insan deneyleri için bir tarih belirlemedi ancak Mohamed birkaç yıl içerisinde o noktaya erişmeyi ümit ettiğini söylüyor.

Materialise NV

Ne: Materialise, özel 3D yazdırılabilir implantlar, cerrahi modeller ve diğer medikal cihazlar tasarlıyor. Kemikleri kaynatmak için tasarlanan implantlar için Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’ndan onay bekliyor.

Kim: CEO Fried Vancraen, 440 milyon dolar değerindeki şirketi 1990 yılında kurdu ve tıbbi malzemeler geliştirmek veya üretmek için Siemens AG ve UL LLC gibi şirketlerle birlikte hareket etti. Bazen gözlükler veya özel işitme cihazları gibi basit malzemeler üretilse de, bazen cerrahların potansiyel sorunu tespit etmelerine yardımcı olmak için özel olarak bir insan organı modeli tasarlanıyor.

İleri adımlar: Materialise gelecek birkaç araştırma makalesi dizisinin FDA’yla yaptıkları kemik implantı vakasını güçlendireceğini söylüyor. Sıradaki sorun 3D yazdırılmış aygıtını sigortalamak için sağlık sigortacılarını ikna etmek olacak.

Etiketler