Yerel Posta Hizmetinden Talep Üzerine Ücretsiz Ev Ziyaretleri

Topluluklar yaş aldıkça ve teknolojinin gelişmesi ile posta hizmetleri gelirleri değiştikçe, var olan ağları multi-fonksiyonel hale getirebilmek üzere kurgulanan projeler baş gösteriyor. Finlandiya’daki posta hizmetleri çalışanları şimdilerde haftalık olarak Salı günü düzenledikleri devriyelerde çim biçme hizmeti sunmaya başladı, zira Salı günleri söz konusu teslimat olduğunda en az yoğun oldukları gün. Danimarka’da ise süpermarket kasiyerleri potansiyel yalnızlık ve ihmal belirtilerini tespit etmek adına yaşlı müşterilerini gözlemleme eğitimi almış.

Jersey’nin Channel Adası’ndaki Jersey Postanesi ise posta servisinin yaptığı düzenli turlar sırasında topluluğun yaşlı savunmasız bireylerine özel ev ziyaretleri gerçekleştiren yeni bir girişim başlattı. Call and Check isimli girişim şu an için kullanımı ücretsiz olan bir deneme programı yürütmekte. Hizmete ilgi duyanların kısa ve basit bir form aracılığıyla programa üye olmaları yeterli. Ziyaretler günlük, haftalık ya da diğer belirlenen aralıklarda gerçekleşebiliyor. Posta çalışanları her birine ait kişi ağı ile ilgili raporlar hazırlıyor.

Şimdiye kadar programa dair geri bildirimler oldukça pozitif oldu. Jersey Post hizmetlerinin herhangi bir şekilde medikal/sağlık hizmeti ya da desteği olmadığını önemle vurguluyor.

Etiketler