Ford’un Yeni Hibrid Polis Arabaları Zorlu Takipler İçin Tasarlandı

Ford, polisler için özel olarak tasarladığı, zorlu takiplerle, su kaplı yollarla ve ani frenlerle başa çıkabilen yeni hybrid arabasını tanıttı.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde elektrikli araba üretimine 4.5 milyar dolar yatırım yapmayı amaçlayan Ford’a göre Police Responder Hybrid, türünün ilk ve tek örneği.

Araç emniyet teşkilatı tarafından “farklı hızlarda ve engeller karşısında uzun süreli takipleri kaldırabilecek güçte olduğuna dair” sertifika almış.

Araçlar polis teşkilatına maliyetleri azaltmaya ve devriyeleri daha verimli hale getirmeye yardımcı olmak üzere tasarlandı. Araba aynı zamanda polisin devriyede ister istemez boşa harcadığı zamanın da en verimli şekilde kullanılmasını amaçlıyor. Ford bu hibrid aracın mevcut aracı ile kıyasla saatte 1.02 litre benzin tasarrufu sağlayacağını, böylelikle hali hazırda nakit sıkıntısı çeken yerel polis departmanlarının yılda benzin üzerinden ortalama olarak 3.900 dolar tasarruf edebileceğini belirtti. Ford aynı zamanda bu yeni araç sayesinde oluşacak potansiyel benzin tasarrufunu daha net hesaplayabilmek adına bir yazılım da geliştirmiş.

Hibrid devriye arabaları ilk etapta Los Angeles ve New York’ta yollara çıkıp tanıtılacak, ardından bu bahar siparişe açılacak. Araçların önümüzdeki yaza kadar ABD çapında tüm polis departmanları tarafından yerel sokak ve caddelerde kullanılması planlanıyor.

Etiketler