Bosch ve Daimler, 2020’lerin Başlarına Kadar Sürücüsüz Taksileri Pazara Taşımak İçin İşbirliği Yapıyor

ABD’de otomobil satışları Mart ayında biraz duruldu fakat otonom araç teknolojisine hakim olma konusundaki küresel yarış yavaşlamadı. Dünyanın en büyük otomobil parçaları üreticisi Bosch ve Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler, sürücüsüz taksileri yaratmak için ortaklık kuruyor.

Alman endüstri devleri arasındaki bu ittifak, kentsel pazarlarda kullanılmaya hazır tamamen otomatikleştirilmiş bir aracı 2020’li yılların başlarına kadar elde etmeyi hedefliyor.

Yaratacakları sistemin teknik kabiliyeti, SAE 5. seviyeye kadar hemen hemen tüm koşullarda kendilerini kullanabilecek derecede otomatikleştirilmiş araçların bulunduğu  Society of Automative Engineers tarafından belirlenen ölçekte en az 4. seviye olmalı. Bu derecelendirme, herhangi bir yol koşulunda güvenli bir şekilde çalışabilen tamamen sürücüsüz araçlar için.

Otomatik araç teknolojisinde NVidia ile çalışan Bosch ve Daimler, otonom sürüşü kontrol etmek için gereken yazılımları ve algoritmaları geliştirmek için işbirliği yapacaklarını söyledi.

Şirketlerin belirttiğine göre, kentsel uygulamalarda tam otomatikleştirme, yoğunluğu azaltmanın ve yol güvenliğini iyileştirmenin anahtarı. Ayrıca, otonom teknolojisinin şehirlerde otomobil paylaşımını artırmanın çekici bir yolu olduğunu da savunuyorlar.

Otomatik ve isteğe bağlı (on-demand) taksi planı, 2021 yılına kadar kendi otonom aracını sunmayı hedefleyen Ford’un planına benziyor.

Ocak ayında Daimler, ağında kullanılmak üzere otonom araçlarıyla servis sağlayarak Uber ile işbirliği yapacağını açıkladı. Bosch, otonom araçlar için beyin görevi görecek yapay zekalı bilgisayarların seri üretiminde NVidia ile ortaklık kuruyor. Mercedes ise Ocak ayında yaptığı açıklamada, NVidia ile derin öğrenme (deep learning) ve yapay zeka konusunda işbirliği yaptığını bildirdi.

Etiketler