Bisiklet Paylaşım Uygulaması Mobike, 900 Milyon Kullanıcıya Ulaşmak İçin WeChat’in Popüleritesinden Faydalanıyor

Bisiklet paylaşım firması Mobike şimdilerde Çin’in en büyük mesajlaşma uygulaması olan WeChat’in 900 milyon kullanıcısına ulaşmanın bir yoluna sahip. Mobike resmi olarak mesajlaşma uygulamasına entegre edilerek kullanıcılara uygulama içi cüzdan özelliği sayesinde bisiklet yolculuğu talep etme fırsatı sunuyor.

WeChat’in cüzdan uygulaması Çin’de oldukça popüler bir dijital ödeme yöntemi. Kullanıcılar bu uygulamayı mağazalarda ödeme yapmak için ya da hesabı bölerken arkadaşlarına kolaylıkla para transferi yapmak için sıklıkla kullanıyorlar.

Cüzdan bölümünde Mobike uygulamasının belirmesi ile özellikle yeni ve meraklı kullanıcıların boş bir bisiklet bulup sürmelerinin kolaylaşması bekleniyor.

Görsel: NG YI SHU/MASHABLE COMPOSITE

Bundan önce Mobike hali hazırda WeChat’in “mini programı” olarak uygulama dahilindeydi, ancak cüzdan entegrasyonu ile daha da belirgin olacağı kesin.

Mobike, bu mini programın Ocak ayında ilk açıldığından beri her hafta yüzde 100’den daha fazla yeni kullanıcı üyeliğine vesile olduğunu açıkladı.

WeChat entegrasyonu aynı zamanda büyük oranda Çin’in en büyük araç paylaşım uygulaması Didi Chuxing’e de fayda sağlamış durumda. Bir Didi taksisi tutmanın kolaylığı, Uber’in Çin’de tutunamamasının en önemli sebeplerinden bir tanesiydi.

WeChat’in sahibi Tencent’in Mobike’ın en büyük yatırımcılardan olduğunu belirtmekte fayda var.

Mobike’ın en büyük rakibi Ofo da büyük bir ihtimalle benzer bir entegrasyona gidecek gibi görünüyor. En büyük destekçilerinden biri Didi Chuxing olan Ofo, geçtiğimiz Aralık ayında Didi ile kısa vadede bir çeşit ortaklığa gideceğini duyurmuştu.

Etiketler