Daha Güvenli Sokaklar İçin Otonom Araçlar Koalisyonu Üye Sayısını Artırdı

Nisan 2016’da Ford, Lyft, Uber, Volvo ve Waymo tarafından kurulan Daha Güvenli Sokaklar için Otonom Araçlar Koalisyonu (The Self-Driving Coalition for Safer Streets) bu hafta üye sayısını iki katına çıkardı. Ancak eklenen üyeler daha fazla otomobil üreticisi ve teknoloji yıldızından ziyade otonom araçların hayata geçmesinden çıkarı olan farklı organizasyonlar: Sarhoş Araç Kullanımına Karşı Anneler (Mothers Against Drunk Driving), Körler Ulusal Federasyonu (National Federation of the Blind), United Spinal Association, The R Street Institute ve Mobility 4 All (Herkes için Hareketlilik).

Hala birçok kişi, kendilerini eve götürdüğü sırada içinde şekerleme yapabilecekleri tamamıyla otonom olan bir arabanın hayalini kuruyor veya içkiyi biraz kaçırdıktan sonra barın kapısından otonom bir araba çağırabilmek istiyor. Ancak bunların ötesinde düşünebilen büyük bir kesim de otonom araçları, hareketliliğin önündeki engelleri azaltan bir yol olarak görüyor.

Teknik zorlukların yanı sıra regulasyon konuları üzerinde de çalışacak olan grup, yeni üyeleri sayesinde yasamayla ilgili yetenek ve deneyime sahip olacaklar. Özellikle The National Federation of the Blind, araştırma ve deneysel durumlarda erişilebilir kullanıcı arayüzleri üzerinde on yılı aşkın bir süredir çalışmakta olduğunu belirtti.

Mobility 4 All, başta engelliler ve yaşlılar olmak üzere herhangi bir nedenle sürüş yapamayan herkes için erişim sağlamaya çalışıyor. Burada odak noktası, geleceğin otonom arabalarının koalisyonun hedefine uygun olacağının garantisini vermek. Bu hedef ise güvenli ve hızlı bir şekilde yayılacak tamamıyla otonom olan araçlar.

Sadece bir kişi otonom araç hayalini yaşıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında her iki eli ve ayağı felçli olan profesyonel yarış otomobili sürücüsü Sam Schmidt, otonom araç sürücüsü ehliyeti alan ilk kişi oldu. Sesini, baş hareketlerini ve nefesini kullanarak Corvette Z06 süren Schmidt’e ehliyet Nevada eyaleti tarafından verildi. Arabayı modifiye eden Arrow Electronics ile arabayı test ettiği piste gidiş dönüş kısa mesafesini sürmesine izin veriliyor.

İlgili: Ford, Otonom Araba Beyni Yapmak İçin Google ve Uber Kıdemlilerine 1 Milyar Dolar Veriyor

Etiketler