IBM, Olabilecek En Küçük Şeyde Veri Depolamayı Başardığını Söyledi

IBM, tek bir atom üzerinde ilk defa başarılı olarak veri depolanabildiğini açıkladı. Araştırma, Silikon Vadisi’ndeki Almaden Laboratuvarı’nda yapıldı ve ilk kez geçen hafta Nature bilim dergisinde yayınlandı. Quartz’a göre, IBM tarafından gerçekleştirilen bu başarı, insanların veri depolama yöntemlerinin eninde sonunda değişeceğinin göstergesi çünkü bugünün ortalama bir sabit diski tek bir bilgiyi depolamak için 100.000 atom kullanmakta.

Quartz’a göre, bu başarı kısmen IBM araştırmacılarının holmiyum elementinin atomlarını manyetize etmenin bir yolunu bulmalarından kaynaklanıyor. Araştırmacılar, bir çeşit bilimsel iğne kullanarak holmiyum atomlarına elektrik akımı geçirmenin yolunu buldu ve bu yöntem atomların kuzey ve güney kutuplarının yer değiştirmesine neden oluyor. Atomların kutuplarının kendi yönelimlerinde kalması -ters dönmüş veya dönmemiş – bilim insanlarının her atomu 1 veya 0 olarak ölçümlemelerine olanak sağlıyor. Bu, geleneksel bir manyetik sabit disk üzerine bilgi yazma ve okuma işlemini kopyalıyor.

Bu büyük bir başarı ama aynı zamanda sadece bir başlangıç. Quartz’a göre, bu, bilim insanlarının atom düzeyinde hesaplamayı nasıl kullanabileceklerini keşfetmenin ilk adımı. Quartz, daha sonra bilgisayar çipi üreticilerinin, teknolojilerin nasıl ölçekleneceğini gösterebilme yetisine ihtiyaç duyacağını da açıklamalarına ekledi.

Etiketler