Genç Uber ve Lyft Şoförlerinin Çok Kazanmasının Sebebi

Daha fazla para mı kazanmak istiyorsunuz? Normal şartlar altında yaşlanarak bunu elde etmek mümkün.

Ancak araba paylaşım dünyasında oldukça ilginç bir şeyler dönüyor. Yapılan yeni bir ankete göre Uber veya Lyft şoförleri ne kadar gençse, o kadar çok para kazanıyorlar.

61 yaşın üstündeki sürücüler saat başına en düşük ücret olan 14,57 dolar kazanıyor. Saatlik 17.98 dolar ücret ile en çok kazananlar ise 18-30 yaş arasındakiler. Anket, popüler araba paylaşım blogu The Rideshare Guy’ı yürüten Harry Campbell tarafından yapıldı. Kendisi anketi e-mail listesine üye olan 1.150 sürücü üzerinde gerçekleştirdi.

Uber ve Lyft, yaşa bağlı olarak şoförleri farklı ücretlendirmeye tabii tutmuyor. Gelirdeki bu uçurum, bir şoförün bir saate kaç tane yolculuk sığdırabildiğine ve çeşitli bonuslardan yararlanıp yararlanmadığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Mesela araba paylaşım firmaları bazı durumlarda belirli zaman aralıklarında popüler lokasyonlardan yolcu alan sürücülere teşvik primi verebiliyor.

Cuma ve Cumartesi akşamları yollarda olmak da oldukça kazançlı, ancak bazı yaşlı sürücüler böylesine geç vardiyada çalışmak istemiyorlar.

Gençler ise çoğunlukla işin teknolojik kısmına alışma ve işin gerektirdiği fiziksel zorunlulukları karşılama konusunda daha iyiler. Daha yaşlı sürücülerin daha sık mola verme ihtiyaçları olabiliyor, bu da onları araba sürmekten uzaklaştırıyor.

Teknoloji ile büyümüş olan Y kuşağı için araba paylaşım hizmetinin uygulamasında karşılaştırları herhangi bir sorun ile başa çıkmak çok daha kolay oluyor. Campbell’e göre hizmetten çıkıp tekrar girme, uygulamaya kapatma ya da yeniden açma gibi basit işlerde daha hızlılar.

Uygulama ile ilgili başı dertte olan bir sürücünün ise ilgili kimseyi arayıp yardım alma imkanı yok. Uber sürücüleri çoğu zaman soruları için uygulamanın “Yardım” kısmına başvurmak zorunda.

Bu bulgular teknoloji aydını olmanın çalışanlar için ne kadar önemli hale geldiğini kanıtlar nitelikte. İlginç olan bir diğer bulgu ise Uber ve Lyft sürücülerinin büyük bir çoğunluğunun eğitimli olduğu. Şoförlerinin yarısı kadarının en az lisans derecesi var. Campbell bu istatistiğin pek çok Amerikalı’nın sıkıntılarını yansıttığını söylüyor.

“Bu kişilerin çoğu Uber’de çalışmak zorunda, çünkü başka yerde iş bulamıyorlar.”

Etiketler