Otobüs Şirketi, Bilet Makinelerinin Yerine Beacon Teknolojisini Test Ediyor

İngiltere’de Keighley Otobüs Şirketi, becaon teknolojisi ve buna eşlik eden uygulamayı kullanan bir bilet sistemi deniyor.

Keighley ve Bradford kasabaları arasındaki serviste çalışan Keighley Otobüs Şirketi, bluetooth beacon teknolojisinin kullanıldığı mobil bilet sistemini test ediyor. Hala denenmekte olan bu yenilik, otobüs duraklarında yer alan BLE beacon teknolojisiyle çalışan ürünler kullanmakta. Gönüllüler, teknolojiye eşlik eden uygulamayı indiriyor ve seyahat etmeden önce kaydolup hesaplarına para yüklüyor. Uygulama, rotanın uzunluğunu hesaplayıp en ekonomik fiyatı kullanıcıya yansıtıyor ve böylece bu sistemi kullananlar bir günün veya bir haftanın en uygun fiyatlarından yararlanma avantajına sahip oluyor. Otobüs şirketinin CEO’su Alex Hornby, “Bu öncü teknoloji, biniş sürelerini ve yolculukları hızlandırma konusunda büyük bir potansiyele sahip, dolayısıyla bu yoğun rotada dakikliğimizi artıracak” dedi.

Beacon teknolojisinin kullanımı hiçbir şekilde bilet makinesiyle fiziksel bir etkileşim gerektirmiyor. Umarız benzer uygulamaları Türkiye’de de farklı şehirlerde, özellikle ulaşım alanında, görürüz.

Etiketler