Amazon Büyük Bir Perakende Zincirini Alabilir

Artık Amazon’un bir avuç büyük şehirde ve üniversite kampüslerinde mağazaları var; ve birkaç tane daha açmayı planlıyor. Ancak şirketin bir sonraki büyük hamlesi gerçek bir perakende zinciri satın almak olabilir mi?

Wall Street’den bazı analistler, Amazon’un bunu yapabileceğini öne sürüyorlar.

Geçen hafta yazdığı bir raporda Cowen’ın analisti Oliver Chen; Saks and Lord & Taylor’ın sahibi Hudson’s Bay’in de radarında olan Macy’s’in satın almak için ilginç bir aday olacağını belirtti.

Chen, bir Macy’s anlaşması için artı ve eksilerini başka bir raporda paylaştı.

Amazon Macys’i satın alırsa, özellikle tekstil endüstrisindeki önemli tedarikçiler ile ilişkilerini geliştirebilir. Ayrıca mağazalara sahip olmak tüketicilere ürünleri kolayca bırakıp alabilecekleri bir yer sunacaktır.

Chen, “Amazon’un daha iyi markalara, daha seçkin bir ürün yelpazesine, geri gelen ürünleri koyacağı bir yere ihtiyacı var ve müşteriler burada ürünleri deneyebilirler. Macy’s ayrıca Amazon’a moda yetkinliği ve kürasyonda daha iyi bir itibar sağlayabilir.” diye belirtti.

Fakat risklerin muhtemel stratejik faydalardan daha ağır olacağını kabul etti.

Amazon, mağaza kiralarıyla ilgili maliyetlerin ve mağazaları güncel tutmak için yapılacak sürekli yatırımların sorumluluğu altına girmek ister mi? Muhtemelen istemez.

Bunun yanında bir de devralınacak ve yönetilmesi gereken yeni çalışanlar var – alıcılar, ürün yöneticileri, kasiyerler vb. Amazon’un iş modelinin güzelliği, size bir şeyler satması için çok fazla kişiye ihtiyaç duymaması.  Daha düşük yük, artan kar demek.

Şunu belirtmek de önemli ki ilk etapta Macys’in devralmaya karşı savunmasız olmasının tek sebebi pazarla ilgili mücadelesi. Neden Amazon düşüşte olan bir marka istesin ki?

Sıradaki ne? Amazon’un Sears’ı ve JCPenney’i devralması hakkındaki söylentiler. Eğer Amazon antika perakendecilere milyarlarca harcama yaparsa, yatırımcıları isyan edebilir.

Ancak Bernstein’den analist Brandon Fletcher’ın Amazon ile ilgili başka bir fikri var. Amazon, indirim zinciri Dollar General’ı satın alabilir.

Fletcher, Dollar General’ın Amazon’a diğer büyük zincirlere nazaran daha az rekabet olan kırsal pazarlardaki varlığını artırması konusunda yardım edebileceğini savunuyor.

Amazon sözcüsü, fiziksel varlığı olan bir perakendeci alınması konusundaki spekülasyonlara yorum yapmadı.

Fakat hala bir perakende zinciri anlaşması söz konusu değilmiş gibi gözükmüyor. Şu anda Amazon’un 7 üniversite kampüsünde mağazası var. Ayrıca kendi büyük kitabevlerini de açıyor. Şimdilik 3 taneler ve 5 tane daha açılması planlanıyor.

Jeff Bezos’un bir perakende zincirine büyük harcamalar yapması ihtimali düşük olsa da imkansız değil.

Sonuçta Amazon’un risk alma ve kendi çekirdek alanının dışına çıkma konusunda hevesli olduğunu biliyoruz. Bir örnek olarak devasa bulut işine bakmamız yeterli.

FedEx ve UPS’e olan bağımlılığını azaltmak için kargo uçaklarına yatırım yaptı ve kendi Prime Air kargo jet bölümünü kurdu. Drone planları zaten herkes tarafından biliniyor.

Dolayısıyla neden eski usul bir perakende zinciri olmasın? Amazon hemen hemen 20 milyar dolar nakite sahip ve piyasa değeri 400 milyar dolara yaklaşıyor – belli ki aklını ve kalbini koyduğu her şeye gücü yetiyor.

Etiketler