Video Doğrulama Müşterilerin 5 Dakika İçinde Banka Hesabı Açmalarını Sağlıyor

Avusturya’da faaliyet gösteren Erste Bank und Sparksassen adlı banka müşterilerine video tabanlı çevrimiçi tanımlamayı kullanarak güncel bir hesap veya öğrenci hesabı açma seçeneği sağlamak için IDnow adlı şirketle işbirliği yaptı.

Bu hizmet hem mobilde hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanılabiliyor. İşlem 5 dakikadan uzun sürmüyor bu sayede müşterilerin bankaya gitmesine gerek kalmıyor ve onların zamanını boşa harcamıyor. Erste Bank und Sparksassen, bu yenilikçi fırsatı müşterilerine sunan ilk en büyük Avusturya bankası.

İşlem şu şekilde yürüyor: Pasaport veya nüfus cüzdanı gibi devlet tarafından düzenlenmiş fotoğraflı bir kimlik belgesinin ön ve arka yüzleri alınıyor. Sonrasında müşterinin fotoğrafı isteniyor ve kimliğindeki fotoğraf ile karşılaştırılıyor.

Erste Bank’tan Thomas Schaufler’e göre çevrimiçi görsel tanılama sisteminin kullanılmaya başlaması, daha önce fintech şirketlerinin sahip olduğu önemli bir rekabet avantajını ortadan kaldırıyor. Bankaya göre, çevrimiçi tabanlı hesap açma sayısı geçen yıla göre %40 oranında artmış.

Etiketler