Tesla ve AES Bataryaları Şebekeye Bağlıyor Fakat Bürokraside Enerji Depolama Konusu Karışık

Elektrik şebekesinde bataryaların görülmesinin pek çok sebebi var – bataryaların fiyatları düşüyor, maliyetlerinden daha fazla fayda sağlayabiliyorlar; güneş ve rüzgar enerjisi üretimi zirve yaptığı zaman enerjiyi saklıyor ve üretim düştüğü zaman sistemi destekleyebiliyorlar.

Fakat iki şebeke uzmanının geçen günlerde Chicago’da yaptığı açıklamaya göre, gelişimleri her seviyedeki düzenlenmeler ağı nedeniyle yavaşladı.

New York eyaletinin enerji çarı Richard Kauffman, “Örneğin, New York’ta uygulanmaya hazır projeler var fakat itfaiyeden izin alınamıyor,” diyor. “Veya inşaat izni ile ilgili sorunlar var. Maliyeti arttırıyor.”

Diğer yerlerde enerjiyi ucuzken depolayıp pahalıyken satmak için herhangi bir teşvik yok çünkü her zaman maliyeti aynı oluyor. “Birçok yerde kulanım süresi üzerinden fiyatlandırma yok, bu nedenle ilgili değişim için finansal teşvik yok.” diye ekliyor.

Tesla Motors, Panasonic, AES ve LG gibi batarya üreticileri istikrarlı bir büyüme kaydetti. Tesla, AES ve Altagas geçtiğimiz günlerde California’da devasa projeler başlattılar. Fakat bu şirketler düşündüklerinden daha büyük bir potansiyeli fark ediyor. Tesla’dan Elon Musk’ın dediği gibi bu pazar “şaşırtıcı derecede büyük.”

Enerji eski bakan yardımcısı Susan Tierney, “Depolama gibi yıkıcı (disruptive) teknolojilerin eski sistemde sıkışıp kalmış olması şaşırtıcı olmamalı” dedi.

Tierney, “Bu konuştuğumuzun enerji politikası hakkında olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Vergi politikası, arazi kullanım politikası, yangın yönetmeliği – bunların hepsi durumların nasıl değişebileceğini belirliyor. Aslında sistemdeki tüm bu mühendislik, yasal, politik ve finans ile ilgili durağanlığı çözmelisiniz. Bunların hepsi sahip olduğumuz değişimlerle uyumlu olmalı.”

Chicago’daki Enerji Politikaları Enstitüsü, federal desteğe bakmaksızın kendi temiz enerji hedeflerine ulaşmak için çabaladıklarından, şehirlerin karşılaştığı fırsatları ve zorlukları tartışmaları için Tierney ve Kauffman’ı davet etti.

Tierney, “Eyaletlerdeki trend çok açık. Elektrik üretiminde kullanılan kaynakların harmanlanmasını değiştirmek için güçlü bir momentuma sahibiz,” dedi.

Ancak imkanlar gibi zorluklar da genellikle yerel oluyor. Enerji depolama, bunların birkaç tanesinden fazlasıyla karşılaşıyor. Bazıları finansı içeriyor. Bataryalar o kadar uzun zaman yarar sağlıyor ki yüksek maliyetlerini karşılamak için hizmetlere eğilmelerine gerek yok. Kauffman’ın dediğine göre, uzun vadeli kiralamaların çatı üstü güneş enerjisini finanse etmekte kullanılması gibi kiralama yapısından yararlanabilirler fakat bu tarz bir finanse ediş bataryalar için mümkün değil.

Kauffman, “Bataryaların daha fazla yayılması için sadece teknoloji giderlerini değil bütün bunları göz önünde bulundurmamız gerek,” dedi.

Etiketler