Nefret Ettiğiniz Şeylere Göre Aşkı Bulmanızı Sağlayan Uygulama: Hater

Nefret ettiğimiz şeylere dair uzun ve sinir bozucu bir listeye her birimiz sahibiz; ve şimdi nihayet bu bilgiyi gerçek aşkı bulmak için kullanabiliriz.

Hater, sizin de nefret ettiğiniz şeylerden nefret edenlerle sizi buluşturan yepyeni bir flört uygulaması. Tüm sosyal medya profillerinizde sergilediğiniz o mükemmeliyetçi versiyonunuzu ortadan kaldırıp içinizdeki gerçek çılgını ortaya çıkartmanıza yardımcı olan, harika bir uygulama.

Uygulama resmi olarak 8 Şubat’ta açılacak, ancak şimdilerde iOS için beta versiyonu ile yayında. Android için ise bahar aylarında açılması bekleniyor. Profilinize yerleştirebilmek üzere size 3,000’den fazla konu sunuyor: Popo selfieleri, yavaş yürüyen insanlar ve yüzde 15’ten daha az bahşiş bırakmak, bu konulardan sadece birkaçı. Tek yapmanız gereken nefret etmek için aşağı, sevmek için yukarı, beğenmemek için sola ve beğenmek için de sağa kaydırmanız.

Uygulama sonrasında sizi benzer rahatsızlıklar duyan ve sizinle benzer lokasyonda bulunan kişiler ile eşleştiriyor. Aynı şeylerden hoşlanmadığınız için eşleştiğiniz kişi ile muhabbete başlamak zor olmasa gerek, ancak yine de uygulama içerisinde her ihtimale karşı buzları eritmeye yönelik bir oyun var. Oyunda bir soru soruluyor ve her iki taraf da boşluğa cevabı yazıyor.

Bu alışılagelmişin dışındaki özgün uygulama Goldman Sachs’teki işinden komedyen olmak için ayrılan Brendan Alper tarafından geliştirildi. İlk olarak bu fikri sadece bir şaka olarak kullansa da, sonrasında gerçek hayatta kullanılmak üzere harika bir uygulama fikri olacağına kanaat getirdi. Alper içgüdülerini destekleyen birkaç araştırma bulduktan sonra işe koyuldu ve bunun sonucunda büyük bir ihtimalle milyarder olacak gibi görünüyor.

Alper ve takımı Aralık ayından beri uygulamayı New York’ta test ediyor ve oldukça olumlu sonuçlar almışlar. Şimdiye kadar en çok nefret edilen 3 konu 2016 seçimleri (Trump’ın seçilmesi ile şok yaşayanlar), kaldırım görgü kurallarına uymayanlar ve muslukta biriken saçlar olmuş. En sevilen konular arasında da anne, okyanus ve guacamole (Avokado ile yapılan bir Orta Amerika mezesi.) geliyor…

Uygulama geliştiricilerinin önemle vurguladığı bir nokta da şu: Her ne kadar Haters nefrete odaklanıyor olsa da uygulamanın amacı olumsuz davranışları teşvik etmek değil. Konuları kendileri özenle seçtiler ve uygulama konuşllarına aykırı davranan kullanıcılara yönelik oldukça sert yaptırımları var. Henüz kimseyi uygulamada banlamak zorunda kalmamışlar…

Öyle ya da böyle, bu uygulama içinde bulunduğumuz tahmin edilemez dönem için tasarlanmış özgün bir uygulamaya benziyor. Her gün nefret edilesi yeni bir olgu daha getiriyor ve bizimde sevecek birine daha çok ihtiyacımız oluyor, değil mi?

Etiketler