Evlat Edinme Tinder’ı Adoptly Aslında Bir Sanat Projesiydi

Bu ayın başlarında Kickstarter’dan kaldırılan “evlat edinmek için Tinder” uygulaması Adoptly zaten gerçek bir servis değildi.

Gazetecilere gönderilen e-mailde yazana göre, Adoptly’nin yaratıcıları uygulamanın aslında yönetmen Ben Becker ve Elliot Glass’ın “devam eden bir sanat projesinin” parçası olduğunu söyledi. Aynı zamanda, geçtiğimiz temmuz birçok haber sitesini “köpek kakası için Uber” hakkında  yazma konusunda kandırmayı başarmış olan sahte uygulama Pooper’ın arkasında da bu ikili vardı.

Becker ve Glass’ın yazdığına göre, bu proje teknoloji bağımlısı dünyamızın ve kültürümüzün her şeyi daha hızlı, daha kolay, daha pratik ve anlık tatmin edici bir şekilde yapma arzusunu eleştiriyor ve sınırını nerede çizeceğimiz veya çizip çizmeyeceğimiz hakkında sorular soruyor. Burada amaç “konuyu yönlendirmek” değil; “geleneksel medya, sosyal medya ve yorum panoları aracılığıyla konunun kendiliğinden nereye gittiğini görmek.”

Pooper’dan farklı olarak, insanlar Adoptly’nin sahte olduğu gerçeğini oldukça çabuk anladılar. İkilinin yazdığına göre, medyanın ilk tepkisi Pooper’a olduğundan daha şüpheciydi. “Bu muhtemelen sadece Adoptly’nin konseptine değil,  sahte haberlere karşı son zamanlarda öne çıkmış beklenmedik kötü sonuçlara ve hatta belki de Pooper’ın başarısına yönelik bir tepkiydi.”

Ancak Becker ve Glass Adoptly’nin hala tamamen bir eleştiri olarak ciddiye alınmamasını ilginç buluyor ve ayrıca bu parodinin birçok ilginç yan etkilerini de belirtiyor. Örneğin, azimli destekçiler ikiliyi evlat edinmeyle ilgili yasal süreci modernleştirme çabalarına devam etmeleri için teşvik ediyor ve romantik partnerleri görünüşe, yaşa, ırka ve diğer faktörlere dayanarak sağa sola kaydırmanın ahlaki yönüyle ilgili bir tartışma konusu yaratıyor.

Hiçbir şey yapmadıysa da Adoptly, şirketlerin sık sık Silikon Vadisi’nden kaynaklanabilecek potansiyel bir değişim hakkında iddialı yorumlar yaptıkları konusunda bir şeyler söylemeyi başarmış oldu.

Etiketler