Güneş Enerjisi, Dünyanın En Ucuz Elektrik Şekli Oldu

Bloomberg Yeni Enerji Finansı (BNEF) verilerine göre, güneş enerjisi, dünyanın en ucuz yeni elektrik üretim şekli haline geliyor.

Bloomberg’in analizine göre; Çin, Hindistan, Brezilya ve 55 diğer yükselen piyasa ekonomisinde, güneş enerjisinin maliyeti 2010 yılındaki fiyatının üçte birine düştü. Bu,  yenilenebilir enerjinin en ucuz şekli olarak, güneşin rüzgardan daha iyi olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, kömür ve gazdan da daha iyi performans gösteriyor.

BNEF başkanı Michael Liebreich’in bu hafta müşterilere yazdığı bir notta belirttiğine göre; güneş enerjisi, fosil yakıtların “fiyatını düşürme çağına” girdi.

Bloomberg, Hindistan’daki bir sözleşmeye (her megawatt-saat başına 64 dolar) ve Şili’deki bir anlaşmaya (her megawat-saat başına 29.10 dolar) atıfta bulunarak, 2016 yılının güneş enerjisinden gelen elektrik fiyatlarında belirgin düşüşler gördüğünü belirtti.

BNEF’deki ABD politikası analizinin başında bulunan Ethan Zindler, bastırıcı gücün önemli bir sebebinin, Çin’in güneş enerjisini yaygınlaştırması ve diğer ülkelere kendi güneş projelerini finanse etme konusunda yardım etmesi olduğunu belirtti.

Zindler, “Güneş enerjisi yatırımları, beş yıl önce hiçbir şeydi fakat şimdi çok şey.” dedi.

BNEF tahminlerine göre, ilk defa 2016 yılının sonunda yeni kurulan güneş fotovoltaiklerinin üretim kapasitesi, rüzgarın üretim kapasitesini aşacak: sırasıyla 70 gigawatt ve 59 gigawatt.

Etiketler