Bill Gates Biyoterörizme Karşı Uyardı

DNA dizisinin değiştirilmesinde kullanılabilen CRISPR sistemi ve diğer yeni güçlü biyoteknolojiler bir zamanlar sadece pahalı laboratuvarlara sıkışıp kalmış olan bilimi, çok daha ulaşılabilir hale getirdi. Bu durum elbette güzel bir gelişme. Ancak kötü niyetlilerin de aynı teknolojilere erişiminin kolaylaştığını unutmamak gerek.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Bill Gates, dünyayı biyoterörizmi yeterince ciddiye almadıkları konusunda uyardı. Devletlerin ve özel girişimlerin olası biyoterör saldırılarına karşı ciddi yatırımlar yapması gerektiğini belirtti.

¨Kasten yapılabilecek saldırılar için hazırlıklı olma konusu tartışılmalıdır. Biyoterörizm ihtimalini hesaplamak çok zor olsa da potansiyel hasar çok ama çok büyük.¨dedi.

Gates’in bu uyarısı, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın, hastalıklara karşı yeni aşılar ve stratejiler geliştirmeyi planlayan Epidemik Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu adı verilen ve Almanya, Japonya ve Norveç hükümetlerinin yer aldığı bir organizasyona katılmasının hemen ardından geldi. Gates Vakfı halihazırda sıtma gibi hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalara ciddi miktarda yatırım yaptı.

Biyoterörizm tehditleriyle ilgili farkındalık yaratmaya çalışan tek isim Gates değil. Kasım ayında ABD Başkanı Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi Başkan Obama’ya CRISPR gibi tekenolojilere karşı ülkenin biyolojik savunma stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiği konusunda öneride bulunmuştu.

Konsey yazdığı raporda, ¨Biyoteknolojideki hızlı gelişmeler, hem devletler hem de modern laboratuvarlara erişim imkanı olan bireyler tarafından yıkıcı bir amaçla kullanılma riskini arttırmaktadır. Moleküler biyologlar, mikrobiyologlar ve virologlar, biyolojik tehditlerin doğasının önümüzdeki yıllarda ciddi anlamda değişeceğini öngörebilir. ABD Hükümeti’nin bu hızla gelişen ortamda biyolojik tehditleri değerlendirme ve harekete geçme yöntemini değiştirmesi gerekmektedir.¨demişti.

Geçen yıl önde gelen bir ulusal güvenlik yetkilisi gen değiştirmenin nükleer patlamalar, kimyasal silahlar ve kruz füzeleri kadar etkin bir kitle imha silahı olduğunu dile getirmişti.

CRISPR gibi sistemler bir ulusun yiyecek kaynaklarını yok etmek, bir insanın biyolojisiyle oynamak veya bir virüsün daha hızlı yayılmasını sağlamak için onun etkinliği arttırmak amacıyla kullanılabilir.

Neyse ki henüz tüm bunlar sadece farazi. Lakin gerçekleşmesini istemiyorsak yetkililerin Gates’in uyarılarını dikkate alması gerekmektedir.

Etiketler