Rusya’da Uber Sürücüleri İşlerini Bırakıyor

Uber, Rus şöförlerinden geçici olarak yeni vergi değişimine katlanmalarını istedi. Bu durum bir kısmının evrak işleri ve vergi prosedürleri ile uğraşmamak için Uber’den kaçmasına yol açtı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Temmuz’da imzaladığı yeni bir yasa ile 2017 yılı itibarıyla elektronik ürünler ve global internet devleri tarafından sağlanan hizmetler üzerinden yüzde 18 katma değer vergisi uygulaması başlattı. Apple, Google, Microsoft ve Netflix Rusya’nın bu vergi hizmetine tabi tutulmakta.

Uber ise bu sorumluluğu şöförlerine devrederek KDV’yi şirketin hizmet bedeli üzerinden ödemelerini istedi. Uber sonradan bu ücreti geri ödeyeceği, yolcuların ödediği ücreti artırmaktan çekindiğini açıkladı.

Bu hamle bazı şöförlerin Uber’den ayrılmasına sebep oldu. Uber için şöför kaybetmek oldukça büyük bir sıkıntı, zira şirket, sektör devi olan Yandex.Taxi ile halihazırda rekabet etmekte zorlanmakta.

Taxi 2018 lobi grubunun başkanı Stanislav Shvagerus, “Pek çok şöför toplam ciro üzerinden konsolide bir yıllık vergi ödüyordu.” diyor. “Uluslararası bir firma için neden birden KDV ödemek ve vergi acentaları haline gelmek zorunda kalsınlar ki? Bu hem haftalık evrak işine sebep oluyor hem de onları vergi denetimine tabi tutuyor.”

Öte yandan Uber ciddi miktarda şöförün bünyesinden ayrılmış olduğu haberlerini yalanlıyor. Şirket konu ile ilgili yayınladığı bildiride, “Ortaklarımız ile işbirliğimize devam ediyor ve olabilecek her türlü soruna karşı destek ve cevap sağlamaya odaklanıyoruz.” dedi.

Uber Rusya’da toplamda kaç şöförü olduğuna dair güncel rakamlarını paylaşmıyor. Son verilere göre 2015 yılında online taksi şirketinin Moskova’da 3.000’e yakın aracı vardı. Aynı dönemde Yandex.Taxi’ye bağlı 15.000’den fazla araç bulunuyordu.

Etiketler