Kazara Verilen Alexa Siparişi Üzerine Amazon’a Şikayet Yağdı

ABD çapında milyonlarca ev hanesinde Amazon’un ses kontrollü kişisel asistanı Alexa, dinliyor da dinliyor. İsteseniz de istemeseniz de kendisi oyun oynamaya hazır.

San Diego’nun XETV-TDT tv kanalına göre sorun Perşembe günü başladı. Kanal, 6 yaşında bir kızın evinde bulunan Alexa tabanlı Amazon Echo’ya,”Bana bir oyuncak bebek evi alıp benimle oynar mısın?” sorusunu sorması ve 170 dolarlık bir oyuncak bebek evi satın almasını yayınladı.

Sunucu Jim Patton, “Kızın tutumuna bayıldım. Alexa bana bir oyuncak bebek evi aldı.” dedi.

Görünüşe göre bu, San Diego’nun her yerinden şikayet almak için yeterli oldu. İzleyiciler kendi Alexa cihazlarının da cevaben oyuncak bebek evi siparişi vermeye çalıştığını bildirdi.

Her ne kadar Echo cihazları default olarak ses ile sipariş etme özelliğine sahip olsa da, Amazon buna cevaben bu özelliğin Alexa’nın ayarlarından kapatılabileceğini ya da bir onay kodu ile koruma altına alınabileceğini belirtti. Şirket aynı zamanda kazara verilecek herhangi fiziksel siparişi karşılayacağını söyledi.

Şu an için Alexa’nın konuşanın yetkili bir kullanıcı olup olmadığını anlayabileceği bir ses tanıma sistemi bulunmamakta. Söz konusu bir çocuğun saf istekleri olduğu zaman ise yeteri kadar güvenli bir sistem hiç olmayabilir. Daha geçen ay başka bir 6 yaşındaki çocuk uyumakta olan annesinin baş parmağını akıllı telefona dokundurarak 250 dolarlık Pokemon oyuncağı için sipariş onaylamıştı.

Etiketler