Rhode Island’daki Rüzgâr Santrali, Binlerce Eve Enerji Üretecek

Rhode Island sahilinin 24 kilometre açığına yerleştirilmiş, hepsi neredeyse 164 metre yüksekliğinde ve Atlantik sularının 27 metre derinliğine sabitlenmiş rüzgâr türbinlerinin, 17.000 eve yetecek kadar enerji üretmeleri bekleniyor.

Okyanusun içinde yer alan bu rüzgâr santralini kuran ve Deepwater Wind’in CEO’su olan Jeff Grybowski; “Okyanuslarda yer alan rüzgâr santrallerinin -özellikle de rüzgârların kuvvetli olduğu Kuzeydoğu bölgesinde- Amerika Birleşik Devletleri için oldukça fazla enerji ürettiğini ve bu sanayinin gittikçe büyüdüğünü görüyoruz.” diyor.

Bu rüzgâr santralinin en çok Block Island’a katkısı olacak. Konumu sayesinde ana karadan bot ile 45 dakika uzaklıkta bulunan santralin yağ ve benzeri ihtiyaçları bu şekilde sağlanıyor.

Bölge sakinleri fiyat en tepeye çıkınca kilowatt başına neredeyse 60 sent ödüyorlar. Yapılan rüzgâr santralinin bu sayıyı 24 sente indirmesi bekleniyor.

Adada oturan ve adanın en eski otellerden birini işleten 68 yaşındaki Steve Draper; “Geçen yılki faturamız 200.000 dolar civarındaydı. Burada iş yapmanın en büyük kuralı, masrafları olabildiğince azaltmak.” diyor.

Danimarka gibi ülkeler kara dışındaki rüzgâr türbinlerini 1990’lardan beri kullanırken, Amerika merkezli projeler sahil görüntüsünü bozmasıyla ilgili çevresel kaygılar sonucu açılan mahkemeler yüzünden ertelenmekteydi.

“Bu projeyi tamamlamamız 8 yıl aldı.” diyor Grybowski.

Diğer projeler hâlâ yapım aşamasında ve bu projelerle birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde bölgeye 200 tane daha türbin gelmesi bekleniyor. Draper bölge sakinlerinin yeni manzaraya alışacaklarını söylüyor.

“Görüntüleri hiç de güzel olmayan baz istasyonlarına ve telefon tellerine alıştık.” diyor Draper.

Gelecekten bir görüntü, geleceğe enerji üretiyor.

Etiketler