Selfieler, Snapchat ve Emojiler: Bir Ergenin Sosyal Medya Rehberi

Facebook Dönemi Bitti

Benim yaşımda olanların kullandığı yalnızca iki sosyal medya kanalı var: Snapchat ve Instagram. Snapchat, Instagram’da olduğu gibi takipçilerinizi post ve videolarla yormadan, sürekli hayatınızdan kareler paylaşmak için kullanılıyor. Instagram da aşağı yukarı aynı şey için kullanılıyor; tek farkı yüklediğiniz postlar arasında daha geniş bir zaman dilimi var. Facebook kullanan tek tanıdıklarım annem ile babam. Burası insanların çoğunlukla Instagram’a koymaya değer görmediği fotoğrafları birkaç ayda bir paylaştığı yer olarak işlev görüyor.

YouTube’u da oldukça sık kullanıyorum. Çoğunlukla makyaj yapma rehberlerini izlemek için giriyor, sonrasında kendimi alakasız videolar izlerken buluyorum. Saçma sapan bir videoya denk geldiğim zaman durmam gerektiğini anlıyorum.

Eskiden One Direction’ı takip etmek için Twitter kullanırdım, ancak 2014 yılından beri tweet atmamışım. Burası da daha çok annemle babamın kullandığı bir sosyal medya kanalı. WhatsApp’ı ise sadece fotoğraf göndermek için kullanıyorum. Öteki türlü mesaj ile fotoğraf gönderdiğimde parasını kim ödeyecek?

Güzel Bir Selfie Çekmenin Yolları

Instagram’a bir selfie yüklemek uzun bir iş. Ben en az 40 tane çeker, 30 tanesini siler, geri kalanını da WhatsApp’taki grup konuşmasına yollarım ve diğerlerinin hangisini en çok beğendiğini ölçerim. Sonrasında arkadaşlarımdan aldığım öneriyi çoğunlukla görmezden gelir ve kendim bir fotoğraf seçerim. Fotoğrafa öyle uzun bakarım ki sonunda ondan hiç hoşlanmam ve postlamaktan vazgeçerim.

Bir selfie postlamadan önce bunu arkadaşlarınıza söylemeniz çok önemli. Böylelikle fotoğrafı ilk beğenenler ve yorum yapanlar onlar olur, siz de popüler gözükürsünüz. İyi ışıklandırma, iyi bir kamera ve doğru açı ile selfie’niz mükemmel görünür. En iyi selfie’ler için Kylie Jenner’ın Instagram hesabına bakabilirsiniz. Eğer onun fotoğraflarını canlandırırsanız selfie yarışını kazanırsınız.

Zamanlama Her Şeydir

Fotoğraflarınızı ne zaman yükleyeceğiniz çok önemlidir. Eğer gecenin 3’ünde bir fotoğraf koyarsanız, kimse uyanık olmadığı için sadece 3 beğeni alırsınız (Bunlardan bir tanesi de siz olursunuz). Fotoğraf yüklemenin en ideal vakti, akşam 8’den sonradır. Bu saatlerde insanlar akşam yemeklerini yedikten sonra ödev yapmaktan kaçmak için telefonları ile oynuyorlardır.

Instagram’dan bir post silmem için neredeyse hiç beğeni almaması gerekir. Milyon tane fotoğraf çekip favorinizi seçtikten, arkadaşlarınıza danıştıktan ve fotoğrafı editledikten sonra 20 dakika içerisinde yalnızca 2 beğeni almak hiç hoş değil.

Filtreler: Ne Yapmamalı?

Fotoğrafları editlemek sürecin önemli bir parçasıdır, ancak bunu yaptığınız belli olmamalıdır. Facetune, Instagram ünlülerinin pek çoğunun kullandığı güzel bir uygulama. Filtre kullandığınız zaman yüzünüze tonla makyaj eklemeyin; herkes bunu yapmak için bir uygulama kullandığınızı anlayacaktır. Tüm yüz hatlarınızı bulanıklaştırmaktan da kaçının. Göz renginizi değiştirmeye kalkmayın ve asla ama asla Instagram filtresi kullanmayın. Bu filtreler insanlara Instagram’ın ilk çıktığı ve gökyüzünün milyonlarca farklı hashtag ile paylaşıldığı zamanları hatırlatmaktan başka bir işe yaramıyor.

Snapchat’te Yapmamanız Gerekenler

Snahpchat, postlarınızı ilginç kılmanız adına pek çok farklı filtre geliştirmiş. Burası biraz tehlikeli bir ortam olabilir ve amaçladığınızdan daha fazla insana istemediğiniz bir şey gönderme ihtimaliniz yüksek. Parmağınız bir kere kaydığınızda utanç verici bir selfie’niz arkadaşlarınız yerine alakasız birine gidebilir.

En güzel filtreler, size devasa bir burun veren ya da sesinizin değişmesini sağlayan filtrelerdir. Köpek filtresi oldukça güzel ama çoğu zaman aşırı kullanılıyor. Eğer onu bir daha kullanırsam kendime Snapchat’i silme sözü verdim.

Hesabınızı Ne Zaman Gizlemelisiniz?

Gizli hesaplar son zamanlarda giderek popülerleşiyor çünkü insanlar Instagram’a diledikleri gibi post yüklemek ve eleştirilmemek istiyor. Hesabınızı gizli yapmak, sizi kimin takip ettiğini, dolayısıyla da postlarınızı kimin görebileceğini kontrol altına almak demek.

İş anne-baba ve diğer aile üyelerine geldiği zaman her şey postladığınız fotoğraflara bağlı. Eğer saklayacak bir şeyiniz yoksa, ailenizle takipleşmenizde bir sakınca da yok. Ancak bu durumun aksini yaşıyorsanız, ki çoğu insan için bu böyle, hesabınızı gizli yapmakta fayda var. Snapchat için ise durum daha basit: Postlarınızı belli başlı kişilerin görmesini istemiyorsanız onları listenizde tutmaya devam edip hikayenizden bloklamanız yeterli.

Emojilerin Kullanımı

Emojiler aşırı derecede eğlenceli ve ben çoğu zaman her mesajın sonunda en az 30 tane gönderiyorum. Ancak emojilerin ne anlama geldiğini bilmek de çok önemli. Mesela şeftali emojisi aslında şeftaliyi değil, popoyu temsil eder. Dua eden eller ise aslında dua eden eller değil, birbirine beşlik çakan ellerdir.

Apple emojilerine farklı ten renkleri getirdiğinde çok hoşuma gitmişti. Ben dahil herkes, sonunda onları temsil eden bir emoji bulabilmişti.

Bu yazı The Guardian’ın 2016 Ergenlik Özel yazı dizisi için 16 yaşındaki Lucia Hagan tarafından kaleme alınmış, DigitalTalks ekibi tarafından çevrilmiştir.

Etiketler