Haritalara Özel Sosyal Veriler Şehirlere Hayat Veriyor

Gün içerisinde dolanan bilgi akışını düzenlemek ve anlamlandırmak pek çok farklı proje sayesinde kolaylaştırılmakta. Online bookmark siteleri, film, dosya, kitap, tarif ve daha fazlası olmak üzere pek çok farklı bilgi türünü kategorize etmek için özel makineler kullanmakta. Hükümetler de işe dahil olarak daha akıllı şehirler yaratmak için big datadan faydalanıyor. Asya’da 30’dan fazla şehirde GPS’ten elde edilen trafik datası, trafik akışını yönetebilmek için kullanılmakta. Bu geliştirmeleri bir sonraki seviyeye taşımak ise olabildiğince fazla kaynağı bir araya getiren platform Spatial.AI ile mümkün.

Spatial; uygulamalar, sosyal medya ve resmi hükümet verileri de dahil olmak üzere platformuna dahil edebileceği her türlü bilgi kaynağını kullanarak işletmelere herhangi bir harita üzerine daha zengin bir bilgi katmanı eklemenin kolay yolunu sağlamak için çalışıyor. Spatial coğrafi olarak etiketlenmiş veriyi kullanarak 160’tan fazla davranış alışkanlığını kategorize ediyor ve insanlar, lokasyonlar, etkinlikler ve ilişkiler ile ilgili anlamlı bilgi elde ediyor. Şu an için seyahat, emlak ve araç içi yapay zeka desteği olmak üzere 3 farklı alanda çalışan Spatial, işletmelere özel bir API sunuyor.

Bir API (Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü), şirketlere Spatial’ın öngörülerine kolaylıkla iş alanlarına ekleme fırsatı vermekte. Aksi halde birden çok kaynaktan elde etmeleri gereken bilgiler tek bir yerde kullanıcılara sunulmakta. Örneğin, Spatial tarafından emlakçılar için tedarik edilen mahalle karakterleri içinde Aile, Gurme, Sağlıklı, Sanatsever gibi personalar var.

Etiketler