Bu Doktor Ameliyatını Kaydetmek İçin Snapchat Spectacles’ı Kullandı

Dr. Shafi Ahmed için fıtık ameliyatı oldukça rutin bir operasyon. Fakat doktorun 9 Aralık’ta London Independent Hospital’da gerçekleştirdiği ameliyat, diğerlerinden biraz daha farklıydı. Dr. Ahmed, bu ameliyatı gözlerinde 10 saniyelik kısa videolar çekebilen Snapchat Spectacles varken gerçekleştirdi.

1 saatlik süre boyunca Ahmed, operasyona kendi eşsiz bakış açısını herkesle (ve özellikle tıp öğrencileriyle) paylaşmak için kısa videolar çekti ve bu videoları daha sonra birleştirdi.

Bu ilginç ameliyat, Ahmed’in işinde yeni teknolojileri kullandığı ilk sefer değil. Ahmed, geçtiğimiz Nisan’da bir hastasının kolonundan tümör alma operasyonunu 360 derece kamerayla kaydetmiş ve ilk tıbbi sanal gerçeklik filmini yaratmıştı.

“Öğrencilere öğretme şeklimizi hep düşünürüm.” diyor Ahmed TIME’a verdiği demeçte. “Bu giyilebilir cihazları klinik pratiğinde ve başka eğitim amaçları için nasıl kullanabiliriz?”

Londra’da yaşayan doktora göre akılllı telefonlardan Facebook’a elmizdeki kaynakların hepsini kullanmalıyız ve bunu yaparken sınırları zorlamalı, daha çok insana ulaşmalıyız. “Bana göre birçok insana hitap etmek en önemlisi.” diyor Ahmed. Bu yüzden de Spectacles’ı ilk duyduğunda oldukça heyecanlanmış ve hemen bu fikir aklına gelmiş.

“Snapchat oldukça ilginç bir platform çünkü bizim gerçekte kim olduğumuzu yansıtıyor. 24 saatlik bir zaman diliminde yani kısa vadeli çalışıyor ve biz insanlar da bir nevi böyle işliyoruz. Bir şeyi görüyoruz, sonra unutuyoruz. Bunların bir kısmı uzun süreli hafızamıza kazınıyor ancak %95’i kısa süreli hafızamızda duruyor.”

Ahmed aynı zamanda Snapchat’te çoğu şeyi bir ‘tık’la yapabildiği için seviyor. Bunun yanı sıra 10 saniyelik kısıtlı video süresi de öğrencilerine neyi göstereceğini etraflıca düşünmesini sağlıyor.

Dr. Ahmed’in bu ameliyatını canlı olarak 150-200 arası tıp öğrencisi izledi ve Spectacles ile çekilen bu video sayesinde de bu sayı gittikçe arttı.

“Öğrencilerden aldığım geri bildirim oldukça iyiydi. Herkes fikri çok beğenmiş görünüyordu. Uygulama, sıkıcı kısımları elememe izin verdiği için operasyonun ilginç ve öğretici kısımları ortaya çıktı.”

Ahmed, önümüzdeki haftalarda Snapchat deneyinin sonularını açıklayacak. İngiliz doktor dünyanın dört bir yanından insanlara ulaşmak amacıyla Snapchat Spectacles’ı kullanmaya devam edeceğini söylüyor. “Bireyler olarak ulaşabildiğimiz kadar çok insanla paylaşabileceğimiz bir takım bilgilerimiz var.” diye ekliyor Dr. Ahmed.

Etiketler