En Başarılı İnsanların 7 Harika Alışkanlığı

Pek çok insan nasıl inanılmaz derecede başarılı olabileceği hakkında kafa yorar, ancak arzuladıkları başarıya ulaşmak için gereken her şeyi kendi içlerinde barındırdıklarının farkına varamazlar.

Başarılı insanlar, alışkanlıkları sayesinde bugün oldukları yerdeler. Alışkanlıklar, bir insan davranışının yüzde 95’ini belirler.

Bugün yaptığınız her şey ve bugüne kadar başaracağınız yer iş, oluşturduğunuz alışkanlıkların kalitesine bağlıdır.

İyi alışkanlıklar edinerek ve pozitif bir tutum sergileyerek siz de başarılı ve varlıklı bir hayat sürebilirsiniz. İşte en başarılı insanların onları bu kadar başarılı yapan ortak 7 özelliği.

1. Amaç odaklıdırlar.

Edinmeniz gereken ilk alışkanlık, amaç odaklı olmaktır.

Alışkanlık olarak kendinize sürekli hedef koymalı ve net, anlaşılır hedefler çerçevesinde her gün kendinizi çalışmaya alıştırmalısınız. Başarılı insanların hepsi yoğun olarak hedef odaklıdır ve tam olarak ne istediklerini çok iyi bilirler.

2. Sonuç odaklıdırlar.

Başarılı insanların ikinci ortak özelliği ise sonuç ve çözüm odaklı olmalarıdır. Bu, genelde iki uygulama ile gerçekleşir. İlk olarak yaptığınız işte daha iyi olmak için düzenli olarak kendinizi öğrenmeye adamalı ve pratik yapmalısınız. İkinci olarak ise zaman yönetimini iyi yapmalısınız. Bu, çok net öncelikler oluşturarak zamanınızı en verimli biçimde kullanmanızdan geçer.

3. Hareket ve aksiyon odaklıdırlar.

Geliştirmeniz gereken bir diğer alışkanlık ise düzenli olarak kendinizi aksiyon almaya teşvik etmenizdir.

Bu, özellikle maddi başarı için önemli bir alışkanlık. Hareket odaklı olmak, işinizi halletmek ve onu bir an önce bitirip bir diğerine geçmek anlamına gelir. Bu alışkanlık sayesinde aciliyet hissi geliştirir ve aksiyon alma içgüdünüz kuvvetlendirirsiniz. Ne yapıyor olursanız olun hızlı tempo sizi başarıya götürecek anahtar elementtir.

4. İnsan odaklıdırlar.

İnsan odaklı olmak, başarılı olmanız için gereken bir dördüncü alışkanlıktır.

Bu noktada ilişkilerinizi hayatınızın merkezine koymanız gerekmektedir. Sabır, nezaket, anlayış ve empati yeteneklerinizi tam olarak bu alışkanlıkla kamçılar ve geliştirirsiniz. Mutluluğunuzun tamamı diğer insanlarla iyi anlaşıyor olabilmenize bağlıdır.

5. Sağlıklı yaşamın öneminin farkındadırlar.

Bu, düzenli olarak yediğiniz şeylere dikkat etmeniz ve doğru yiyecekleri doğru porsiyonlarda tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Düzenli olarak egzersiz yapmanız ve fit bir vücut ve kas yapısına sahip olmanız da başarı oranınızı doğrudan etkiler. Bu alışkanlıkların yanı sıra doğru dinlenme ve yeterli uyku da edinmeniz gereken diğer önemli alışkanlıkların arasındadır.

6. Dürüsttürler.

Dürüstlük ve samimiyet, başarılı insanlarda olması gereken diğer alışkanlıklardır.

Dürüstlük, yaptığınız her şeyde “gerçeklik prensibi” ile hareket ettiğiniz anlamına gelir. Kendiniz ve çevrenizdeki dünya ile tamamen objektif ve barışık bir şekilde yaşadığınızı temsil eden bu alışkanlık, vizyonunuzu genişletir ve en yüksek idealler eşliğinde hayatınızı sürdürmenizi sağlar. Dürüstlüğünüzden ve onurunuzundan hiçbir zaman ödün vermemeniz, iç huzurunuzu sürekli kılar.

7. Kendi kendilerini disiplin ederler.

Diğer tüm alışkanlıkları da garanti altına alan yedinci alışkanlık, kendi kendini disiplin edebilmektir.

Kendinizi yönetmek ve kontrol altına alabilmek, bir insan olarak geliştirebileceğiniz en kıymetli özelliktir. Kendi kendini disiplin etme alışkanlığı, hayatınızın her alanında başarılı olma ile paralel ilerler.

Siz de bugün itibariyle karakterinizi ve kişiliğinizi tamamen kontrol altına alarak onu daha iyiye yönlenecek şekilde şekillendirebilir ve geleceğinize biçim verebilirsiniz. Bu alışkanlıklar sizi büyük başarılara götürür ve geleceğiniz adeta limitsiz bir hal alır.

Bu yazı Brian Tracy International’ın başkanı ve CEO’su Brian Tracy tarafından yazılmış ve DigitalTalks ekibi tarafından Türkçeye çevrilmiştir. 

Etiketler