Çin, Çernobil’in Yasak Kuşağına Güneş Enerjisi Santrali İnşa Edecek

İki Çin firması, Çernobil reaktör kazası gerçekleştikten sonra dünya üzerinde en korkunç sayılabilecek yerlerden biri olan bu yasak kuşağa bir güneş enerjisi santrali inşa etmeyi planlıyor.

1986’dan sonra bölgeye dengesiz olarak dağılan radyasyon yüzünden hükümet, bölgenin sakinlerini yeni yerlere yerleştirmişti. Aynı zamanda hükümet, güvenli sayılan topraklarda tarımı da yeniden şekillendirmişti. Reuters’ın belirttiğine göre Ukrayna, bu iki Çin firmasının da yardımıyla bölgenin daha sağlıklı bir şekilde yeniden enerji ürettiğini görmeyi bekliyor.

Patlama gerçekleştikten sonra Sovyet yetkilileri, mevkinin etrafında ‘Çernobil Yasak Kuşağı’ isimli kısıtlı bir alan belirlemişlerdi. Kazanın üzerinden 30 yıl geçmiş olmasına rağmen bu kuşak hala 2.600 kilometrekare olup çok büyük bir alanı kapsamakta.

Bu iki firma – GCL System Integration Technology (GCL-SI) ve China National Complete Engineering Corp (CCEC) – yasak kuşağın henüz belirlenmemiş bir alanına 1 gigawatt’lık bir güneş enerjisi santrali inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. GCL-SI’ın projeden sorumlu müdürünün belirttiğine göre bu santral, radyasyonun kontrol altında olduğu bir bölgeye kurulacak. Kaza alanı şimdiden bu firmaların teknisyenleri tarafından birkaç aşamalık denetlemelerden geçti.

GCL-SI’ın genel başkanı Shu Hua, konuyla ilgili “Zarar görmüş olan bu alanı yeşil enerjiyle yenilememizin çok sayıda sosyal ve ekonomik avantajları olacak.” diyerek görüşlerini belirtti.

Diğer Çin firmaları gibi GCL-SI de yurt dışına genişlemeyi hedefliyor. Bu projeyle kimsenin ayak basmadığı bu bölge yeniden canlanacak gibi gözüküyor.

Etiketler