Airbnb’nin Yeni Özelliği ile Tanışın: Yolculuklar

Airbnb artık sadece bir ev kiralama aracı olmayacak. Geçen Perşembe Los Angeles’ta gerçekleşen Airbnb Open Konferansı’nda CEO Brian Chesky, firmanın artık seyahat planlamasıyla ilgili çok daha fazla hizmetinin olacağını açıkladı.

Bu plan doğrultusunda attıkları ilk adım, ‘Trips’ yani ‘Yolculuklar’ isimli yeni bir özelliği geliştirmek oldu. Bu özellik, gezginlerin gittikleri yerlerde daha sürükleyici deneyimler yaşamalarına katkı sağlamayı amaçlıyor.

‘Trips’in en iyi yanı ise ‘Experiences’ (Deneyimler) isimli bir bölümünün bulunması. ‘Deneyimler’, seyahat edenleri gittikleri yerlerde yaşayan ve gezginlere katılabilecekleri aktiviteler sunan kişilerle eşleştiriyor. Böylece gezginlerin seyahati turistik yerler ve şehir turlarıyla sınırlı kalmıyor.

Bu radikal değişiklik aynı zamanda Airbnb platformunda evini kiralamayanların da aktiviteler düzenleyerek para kazanmalarına yardımcı oluyor.

Şu anda Airbnb uygulamasında 12 şehirde 500 canlı deneyim bulunuyor. Bu 12 şehir ise Los Angeles, San Francisco, Miami, Detroit, Havana, Londra, Paris, Floransa, Nairobi, Cape Town, Tokyo ve Seul’den oluşuyor. Uygulamadan kiralamak için evleri araştırdığınız şekilde deneyimleri de bulabiliyorsunuz.

Deneyimler ikiye ayrılıyor: birkaç gün sürenler (örneğin Los Angeles’ta sörf ve kamp yapmak veya Paris’te bir peynir yolculuğuna çıkmak) ve birkaç saat sürenler (Seul’de bir fotoğrafçılık dersi ya da San Francisco’da kokteyl yapma dersi gibi).

Airbnb’nin ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı Mike Curtis “Biz seyahat edenlerin gittikleri şehirle daha iç içe olmalarını ve oraya daha yakın hissetmelerini istedik. Bir tutkunun veya bir yerin etrafında şekillenmiş, gezginlerin kaldıkları yerler ile bütünleşmiş deneyimler arıyoruz.” diyor.

Çoğu deneyimin fiyatı oldukça yüksek, fakat daha ucuz seçenekler de bulunuyor. Curtis deneyimlerin yüzde 50’sinin 200 dolardan daha az tuttuğunu söylüyor.

Airbnb’nin ev kiralama kısmında müşteriler aradıkları fiyat aralıklarında seçenekler buluyor ve kiraladıkları evde kaldıkları sürenin sonunda deneyimleri hakkında yorumlarını yazabiliyorlar. Curtis, ‘Deneyimler’ için bunun tam olarak nasıl olacağını söylemeyi reddetse de platformda ev kiralama için uygulanan modele benzeyeceğini belirtti.

Deneyimlerin en ilgi çekici yanı, gezginlerle evinizi paylaşmasanız bile onlarla iletişim kurabiliyor olmanız.

Sitede bir deneyim düzenleme süreci, evinizin ilanını koymaktan biraz daha farklı olacak. Şu anda deneyimler, yeterli standartlara sahip olmaları doğrultusunda Airbnb kadrosu tarafından belirleniyor.

Henüz deneyimlerin başlamadığı şehirlerde oturanlar kendi deneyimlerini tasarlamak için sitedeki bölüme fikirlerini yazabilirler, böylece Airbnb bu özelliğin hangi şehirlere yayılması gerektiğine istatiksel olarak karar verebilecek.

Deneyimlerin, Airbnb ve deneyimleri düzenleyenler için bir kâr kaynağı olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Yeteri kadar katılımcı olmazsa durum zorlaşabilecekken; bu yeni özellik tutarsa, Airbnb seyahat için tek merkez (one-stop travel shop) olmak yönünde önemli bir virajı geçebilir.

Konaklama sektörüne önemli bir hareket getiren Airbnb’yi tur operatörlerinin de dikkatli takip etmesi gerekiyor gibi 🙂 Özellikle Y jenerasyonunu göz önünde bulundurduğumuz zaman, eski iş yapış şekilleri ile ilerleyen yıllarda ayakta kalmaları zor olacağa benziyor.

Etiketler