Kendi Kendini Sürebilen Araba Startupı Avukatlarla Uğraşmak Yerine Ürününü İptal Etti

Bundan 7 hafta önce Silikon Vadisi startupı Comma.ai, arabaları kendi kendine sürebilen araçlar haline getiren ürününü gururla sunmuştu.

CEO George Hotz, “Araba kullanmanız için gereken tek şey bu.” dedi. Araba sahipleri, startupın geliştirdiği cihazı dikiz aynası yerine monte ettikten sonra şirketin vaadine göre Mountain View’dan San Fransicso’ya kadar direksiyona ya da pedallara basmadan gidebileceklerdi.

Hotz sonrasında Google ve benzeri rakiplerine de giydirerek tüketicilere kendi kendini sürebilen araba sunma konusunda ne kadar başarısız olduklarına da değindi. Onun ürünü, bu yılın sonuna kadar piyasaya sürülmüş olacaktı.

Hotz, “Comma.ai’nin farkı, lojistiği.” diyordu.

Ancak geçtiğimiz hafta Cuma günü Hotz, Comma.ai’nin Comma One ürününü iptal edeceği ile ilgili bir tweet attı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği birliği, Hotz’a ürünün güvenlik riski olduğu ile ilgili bir bildiride bulunarak kendisinden ürünün güvenli olduğuna dair kanıt talep etti. Eğer Hotz bu talebe uymazsa, günde 21.000 dolara kadar ceza riski ile karşı karşıya kalacaktı.

Hotz’un tweeti şu şekildeydi: “Regülatörler ve avukatlarla uğraşacağım vakti harika teknolojiler geliştirmeye harcamayı tercih ederim. Buna değmez.”

Şimdilerde Hotz’un startupı, yasal düzenlemelerin olduğu alanlara yeni ürünler sunmayı planlayan cengaverler için adeta öğretici bir öykü haline geldi. Hotz ise etkileyici yetenekleri sayesinde teknoloji dünyasında adeta bir yıldız gibi parladı, iPhone’un ilk versiyonunu hacklemesiyle tanındı. Comma.ai, teknoloji dünyasının en büyük yatırımcılarından biri olan Andreessen Horowitz’den yatırım bile aldı.

Comma.ai, aslında başarıya oldukça hazır. Değerli yatırımcıları ve nadir yetenekleri olan bir kurucusu var. Bundan bir yıl önce Bloomberg, Hotz’u garajında kendi kendine sürebilen araba inşa edebilen bir hacker olarak tanımlamıştı. Bu sonbahar ise, Hotz Comma One’ı tanıttıktan hemen sonra, federal hükümet otonom sürüş teknolojisine karşı duyduğu hevesi açıkladı.

Tüm bunlara rağmen Hotz, yasal düzenlemeler gibi işlerle uğraşmamakta kararlı.

Hotz, Cuma günü attığı bir diğer tweette şunları yazdı: “Comma.ai başka ürünler ve pazarları araştıracak. Çin’den selamlar.”

Etiketler