Intel Capital 12 Teknoloji Firmasına 38 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Intel Capital geçen gün yaptığı açıklamada 12 yeni kurulmuş teknoloji girişimine 38 milyon dolar yatırım yaptığını belirtti. Dünyanın en büyük çip üreticisi bu açıklamayı her yıl düzenlenen Intel Capital Global Summit‘te gerçekleştirdi.

San Diego, California’da yapılan 17. Intel Capital Global Summit‘e teknolojinin geleceğini şekillendirmeyi umut eden 1.000 girişimci, yatırımcı ve iş adamı katıldı.

Intel’in en yeni yatırımları; big data analizleri, otonom makinalar, artırılmış ve sanal gerçeklik üzerine çalışan yeni firmaları içeriyor.

Yeni kurulan firmalar, nesnelerin internetini kullanarak veya günlük eşyaları akıllı ve bağlanılabilir kılarak yaşlı ve engelliler için çözümler üretmeye yoğunlaşıyor. Bu firmalar aynı zamanda 360 derecelik sanal gerçeklik sistemleri için gelişmiş ses sistemleri ve akıllı arabalarda kullanılmak üzere insan gözünü model alan görüş sistemleri tasarlıyor.

“Dünya gittikçe akıllı ve teknolojik bir yere dönüşürken inovatif fikirler öne çıkıyor. Artık bulut bilişimi sayesinde milyarlarca cihaz daha da akıllı hale gelecek.” diyor Intel Başkan Yardımcısı ve Intel Capital Başkanı Wendell Brooks. “İnsan hayatını ve üretim alanlarını geliştirmek adına teknolojide çığır açmayı hedefleyen vizyoner girişimcilerle birlikte çalışmak için oldukça heyecanlıyız.”

Bu zirve; Salesforce Başkanı ve CEO’su Marc Benioff, Workday Kurucu Ortağı ve CEO’su Aneel Bhusri, PayPal Yönetim Kurulu Başkanı John Donahoe, Verizon Başkanı ve CEO’su Lowell McAdam gibi konuşmacıları ağırladı.

İşte Intel Capital’in yatırım yaptığı şirketler:

Chronocam (Paris, Fransa), bilgisayar görüşü sensörleri ve otonom navigasyon projeleri üretiyor.

Embodied (Pasadena, California), iRobot’un eski CTO’su ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir nöroloji bilimi profesörü tarafından kurulmuş bir şirket. Şu anda robotları kökten değiştirecek teknolojiler geliştiriyorlar.

Perrone Robotics (Charlottesville, Virginia), otonom robotlar üretmeyi kolaylaştıracak yazılımlar üretiyor.

Eazytec (Jiangsu, Çin), akıllı şehir gelişimine odaklanan bir firma ve aynı zamanda bir yazılım firması.

Grand Chip Microelectronics (Diğer adıyla Kangxi Communication Technologies; Şanghay, Çin), nesnelerin interneti üzerine yoğunlaşan bir şirket.

Paxata (Redwood City, California), bilgi teknolojileri üzerine çalışıyor.

StealthMine (Sunnyvale, California), şifreli verilerle çalışabilen şirket uygulamaları geliştiriyor.

CubeWorks (Ann Harbor, Michigan), Cubisens platformu üzerinde milimetrik bilgisayar sistemleri üreten bir firma.

Kinduct (Halifax, Kanada), ordu, tıbbi klinikler ve benzeri kurumlar için bulut bilişim teknolojileri ve analiz yazılımları üretiyor.

K4Connect (Raleigh, Kuzey Karolina); ileri yaştaki yetişkinler ve engelliler için akıllı teknolojler geliştiriyor.

Dysonics (San Francisco), yüksek kalitede ses cihazları üretmek için 20 yılllık akademik araştırmaları kullanan bir yazılım firması.

InContext Solutions (Chicago), bulut bilişimini kullanarak sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışan bir pazar araştırma firması.

Intel Capital, 1991’den beri dünya çapında 1.458 şirkete 11.7 milyar dolar yatırım yaptı ve portföyünde 605 şirket ya halka açıldı ya da başka bir şirket tarafından satın alındı.

Etiketler