Bir iPhone Fiyatına Koca Bir Eve Güç Sağlayacak Rüzgar Türbini Geliyor

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın güneyinde bulunan Kerala eyaletinin belediye başkanı Pinarayi Vijayan, Athirappilly hidro-elektrik projesine destek vererek tartışmayı alevlendirdi. Çevre bilimcilerine göre bu proje uygulamaya geçirildiği takdirde alanda ekolojik dengesizlik yaratarak eyaletteki en büyük doğal şelale olan Athirappilly şelalesini yok edebilir.

Sorun, hükümetin projenin yol açacağı zararlı görmezden geliyor olması değil. Ancak devlet, Kerala’da büyümekte olan enerji krizini çözmek için eldeki kaynakları değerlendirmekten başka olanağı olmadığını iddia ediyor. Eyalet, an itibariyle elektrik için kısmen özel sektöre bağımlı durumda.

Ülkenin diğer eyaletlerinde de durum çok farklı değil. Kerala’nın neredeyse tamamına elektrik sağlanırken, Hindistan’ın pek çok bölgesi hala karanlıkta. Hindistan nüfusunun büyük bir kısmı için elektrik hala ulaşamayacakları bir hayal olarak görünüyor.

Tam da bu noktada Hindistan’daki bu enerji krizine bir son vermek isteyen iki kardeş devreye giriyor. İkili, ekolojik dengeye en ufak bir zarar vermeyecek olan yepyeni bir çözüm ile karşımızda.

Arun ve Anup George isimli Keralalı iki kardeşin kurmuş olduğu Avant Garde Innovations isimli startup, düşük maliyetli bir rüzgar türbini üretti. Bu türbin, bir eve ömür boyu elektrik sağlayabilecek cinsten. Tavan yelpazesi büyüklüğünde olan rüzgar tribünü, günde 5 kWh/kW’lık enerji üretebiliyor. Maliyeti ise tek seferliğine sadece 750 dolar.

Şirketin ‘Ne Yapıyoruz’ bildirisi şu şekilde: “Amacımız enerji kıtlığını ortadan kaldırmak, enerji şebekelerine olan bağımlılığı azaltmak ve kendi kendine yetebilen enerji üretmek. Bunu yaparak kollektif olarak dünyamıza daha temiz bir çevre bırakabilir, ekonomik refah getirebilir ve sosyal değişime ön ayak olabiliriz.”

2015 yılında kurulun Avant Garde, kendini yeşil yüreği ve ruhu olan bir startup olarak tanımlıyor.

Statupın önündeki fırsatlar ise devasa nitelikte. Hindistan, dünyanın en büyük altıncı enerji tüketicisi ve dünyanın global enerji tüketiminin yüzde 3.4’ünü oluşturuyor. Hindistan’daki federal hükümetler ile birlikte merkezi devlet de uzakta bulunan köylere elektrik sağlamak için gereken altyapısal maliyeti karşılayabilecek durumda değil.

Elektik direkleri ve elektrik hatları kurmak ise milyon dolarlara mal olacabilecek, büyük yatırımlara ihtiyaç duyuyor.

Avant Garde Innovations da tam olarak burada olaya dahil oluyor. Arun, The Times of India’ya verdiği röportajda konu ile ilgili şunları söylüyor: “Normalde 1 kilovatlık enerji üreten rüzgar türbini maliyeti 4.000 dolar ile 10.000 dolar arasında değişirken, biz bunu 750 dolardan daha az bir fiyata satmayı planlıyoruz. Seri üretime geçildikten sonra ise maliyetler daha da düşecek.”

Şirket, pilot projesini bu yılın Ocak ayında Kerala eyaletinin başkenti olan Thiruvananthapuram şehrinde bir kilisede başlattı. Bu proje için özel olarak geliştirilen küçük rüzgar tribünü prototipi 300 kilovatlık enerji kapasitesine sahip.

Bu devrim niteliğindeki ürün aynı zamanda Hindistan’daki en iyi 20 temiz teknoloji (cleantech) inovasyon listesinde de şirkete yer kazandırdı ve Hindistan’daki en iyi 10 temiz enerji şirketi listesine de şirketi sokmayı başardı.

Global Rüzgar Enerjisi Komisyonu’na göre Hindistan; Çin, ABD ve Almanya’dan sonra global olarak rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ülkeler arasında dördüncü sırada geliyor.

Belki Avant Garde Innovations projeleri tutarsa, Kerala’daki Athirappilly şelaleleri de korunmuş olur.

Etiketler