Almanya, Avrupa’da 2030’a Kadar Benzinli Araçların Yasaklanmasını Destekliyor!

Almanya, benzin ile çalışan araçları yollarından kaldırma denemelerine başlayacak olan bir sonraki ülke olarak görünüyor. Almanya’nın yeni anlaşması çerçevesinde, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde içten yanmalı motorların yollardan tamamen kaldırılması isteniyor.

Almanya’nın Der Spiegel dergisine göre ülkenin yasama organı Bundesrat, 2030 itibariyle benzinli ve dizel araçların yasaklanmasını destekliyor. Eğer Almanya, Paris iklim anlaşmasındaki şartlara uyacaksa, karbon emisyonlarını yüzde 95’e kadar azaltması gerekecek. İçerideki kirli içten yanmalı motorları yollardan kaldırmak da buna büyük katkıda bulunabilir. Büyük partilerden de destek alan bu plan, en azından Almanya’da bu yasağın yürürlüğe girme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Bundesrat aynı zamanda üye devletlerde de benzer bir yasak getirmesi için Avrupa Birliği’nin konuya el atmasını talep ediyor.

Almanya’nın otomotiv lobisi ise bu teklif konusunda pek mutlu görünmüyor. Alman Otomotiv Sektörü Birliği Başkanı Matthias Wissman, bu teklifi “absürd” olarak nitelendirerek, hükümetin müşterilere teknolojik geliştirmeler ya da kararlar dikte etme hakkı olmadığını belirtti. Yeşil Parti ise kararı tabii ki destekliyor; parti, Alman tüketicisi ile ilgili bir araştırma yapma teklifinde bile bulundu.

Yeşil Parti başkanı Cem Özdemir, Der Spiegel’e verdiği röportajda konu ile ilgili şunları söyledi: “E-mobiliteden kaçışımız yok; sadece iklim koruması konusunda değil, aynı zamanda Alman araba sahiplerinin rekabetçiliği konusunda da.” Bu son cümle, elektrikli araba devriminin Almanya’da çok yakında başlayacağını işaret ediyor.

Şehir merkezlerinde arabaların yasaklanması, Y kuşağının araba kullanmaya olan isteksizliği ve mevcut petro yasakları derken, benzinin günleri gerçekten de sayılı gibi görünüyor.

Etiketler