Güneş Enerjisi ile Çalışan, Karanlıkta Parlayan Bisiklet Yolu

Polonya’nın Lidzbark Warminski kentinde bisiklet yolu inşa etmenin eşsiz bir yolu bulunmuş: Bu yeni yollar, karanlıkta parlıyor.

Şehrin ilk parıldayan bisiklet yolu, 28 Eylül’de tamamlandı. Yollar, fosfor içeren bir maddeden yapılıyor. Fosforlu madde ise güneş ışığı da dahil olmak üzere belli başlı radyasyondan enerji alıyor ve bu enerjiyi yeniden yaymak üzere uzun bir zaman dilimi boyunca görsel ışık olarak saklıyor. Materyal, farklı renklerde kullanılabiliyor ancak şehir belediyesi, yolların yanı başındaki göl ile uyumlu olması için mavi rengi tercih etmiş.

100 metre uzunluğundaki yol, iki adet 2 metre genişliğinde bölmeye ayrılmış: Biri bisikletçiler, diğeri de yayalar için. Yolların imalatı toplamda 31.000 dolara mal olmuş.

Yol, Hollanda’nın Eindhoven şehrinde 2014 yılında inşa edilen, karanlıkta ışıldayan caddeden ilham alınarak tasarlandı. Ancak bu caddenin aksine Polonya’daki yolların güneş ışığı haricinde hiçbir enerjiye ihtiyacı yok.

Fosfor maddeyi geliştiren TPA Instytut Badan Technicznych adlı firmanın temsilcilerinden biri, yolların farklı hava koşullarında ve sıcaklıklarda nasıl performans göstereceğini takip edeceklerini, sonrasında da bu performansa göre yolları başka yerlere de entegre edebileceklerini söyledi.

Parlayan fosfor kullanmak tabii ki bisiklet yollarını görünebilir kılmak için oldukça inovatif bir yol. Ancak titreşimli parlayan yollar, sadece yayalar ve bisikletçiler için görünürlüğü artırmaktan ve kazaları önlemekten daha fazlasını da yapabilir: Daha çok insanı dışarıya çıkıp hareket etmeye teşvik edebilir.

Araştırmalar gösteriyor ki bisiklet yolları halk sağlığını olumlu yönde etkiliyor, çünkü insanlar daha fazla egzersiz yapıyor ve bu sayede sağlık harcamaları da azalıyor. Böylelikle bisiklet yollarının maliyeti de rahatlıkla çıkmış oluyor.

Etiketler