İsveç Koalisyon Hükümeti Tüketicileri ‘Yeşil’ Davranmaya Teşvik Etmek İstiyor

Geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde geri dönüşüm ve ‘onarıma teşvik’ konuları, oldukça popüler hale gelerek ilgili startupların kurulmasına yol açtı. Bunlardan bir tanesi, plastik atıkları farklı inşaat malzemelerine dönüştüren Wasted oldu. Bir İsveç markası olan Nudie Jeans’in Londra mağazası ise, tüketicilere tadilat ekipmanlarına ücretsiz erişim imkanı sağlayarak, ürünlerini kendi kendilerine onarmaya teşvik etmişti. Şimdilerde ise İsveç hükümeti, tam da bu konuya değinerek tüketicileri daha sürdürülebilir bir tüketim şekline yöneltmek istiyor.

İsveç’in Sosyal Demokrat Partisi koalisyon hükümeti, bisikletten tekstile, geniş bir ürün yelpazesi çerçevesinde onarım yapma karşılığında, yüzde 25’e kadar vergi indirimi sunmayı planlıyor. Buzdolabı ve çamaşır makinaları gibi beyaz eşyalar söz konusu olduğunda ise bireyler, onarım karşılığında iş gücü maliyetinin yarısını alabilecek. Fastco’ya göre bu kesintiler, ülke için yılda yaklaşık 54 milyon dolara mal olacak. Bu maliyet, “kimyasal vergi” adı altında bir vergi türü ile dengelenecek. Kimyasal vergi, geri dönüşümü zor olan ürünlerin üretiminde kullanılan kaynaklara konulacak. İsveç’in finans ve tüketim bakanı Per Bolund, bu teklifin arkasında yatan mantığı şu şekilde açıklıyor: “Eğer devamlılık ve çevre ile ilgili sorunları çözmek istiyorsak, tüketim üzerine yoğunlaşmalıyız.” Eğer bu teklif kabul edilirse, İsveçli vatandaşları ürün değiştirme yerine onarıma teşvik eden yeni bir politika ile birlikte, toplumsal bir farkındalık kampanyası da başlatılacak gibi görünüyor.

Fikir, aslında oldukça basit: Onarım sayesinde vergileri yarıya indirmek, geri dönüşümü zor olan ürünler üzerinde de onları artırmak.

Etiketler