Çin Dünyanın En Büyük Uzaylı Avı Teleskobunu Kullanıma Açtı

Çin, dünyanın en büyük tek-apertürlü teleskobu olan devasa teleskobunu resmi olarak devreye soktu. Araştırmacılar, bu teleskobun dünya dışı yaşam avında büyük yardım sağlayacağına inanıyor.

FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope – 500 Metre Apertürlü Küresel Teleskop) adı verilen cihaz, resmi olarak geçtiğimiz hafta çalışmaya başladı. Puerto Rico’daki Arecibo Gözlemevi’nde bulunan kardeşinden 200 metre daha büyük. Arecibo, 305 metrelik boyutu ile teleskop dünyasını 1960’lardan beri domine ediyor. Kıyaslayacak olursak FAST, yaklaşık olarak 30 futbol sahası büyüklüğünde.

FAST’in boyutu gerçekten de önemli. Kendisi oldukça güçlü ve Arecibo’nun iki katı kadar bir görüş alanına sahip. Hassasiyete gelince, Çin teleskopu, en yakın rakibi olan, Almanya’da bulunan 100 metrelik teleskoptan hassasiyet konusunda 10 kat daha güçlü.

Bu teleskop aynı zamanda bilim adamlarına daha fazla atarca yıldız tanımlamaya da yardımcı olacak. Bu da, yerçekimsel dalgalar takip edilirken ya da mekan-zaman kırılımlarındaki dalgalar gözlemlenirken büyük bir avantaj elde etmek anlamına geliyor. Tüm bunlar, galaksilerin evrimini ve evrenin kökenini anlama konusunda büyük önem taşıyor.

Böylesine devasa bir projeyi inşa etmek tabii ki yüklü bir maliyete yol açıyor. Çin, teleskobun inşasına 180 milyon dolar yatırmakla kalmadı, aynı zamanda Guizhou bölgesindeki 9 – 10 bin kadar vatandaşı da başka yere taşıdı. Bu vatandaşlar, manyetik alanların yaratacağı zarardan doğan endişelerden ötürü, yakındaki şehirlere, Pingtang ve Luodian’a yerleştirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti başbakanı Xi Jinping, uzay keşfini ülkenin birincil önceliği olarak belirlemiş durumda. 2013’te ülke, 1976’dan beri aya ilk uzay gezginini (space rover) indirdi. Hedefleri arasında 2022 yılına kadar bir uzay istasyonu inşa etme ve 2036 yılına kadar da aya insan gönderme planları var.

Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Çin gökbilimcilere FAST üzerinde öncelik tanınacak. Sonrasında ise teleskop, dünya çapındaki diğer bilim adamlarına da açılacak.

Etiketler