Size Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Çirkin Görünmek Zorunda Olmadığını Söylesek?

Kabul edelim, sanal gerçeklik başlıkları hiç ama hiç çekici değil. Aksine, kayak maskesini andıran, kafanıza yapıştırılmış bir ekran havası veren, oldukça kaba hatlara sahip gözlüklerden bir farkı yok.

Peki ama bu kadar büyük ve çirkin olmasalardı ne olurdu? Bir Çin teknoloji firması Dlodlo, V One isimli sanal gerçeklik başlığı ile tam da bu sorunun cevabını veriyor. Başlık, Bauhaus tasarımından esinlendi ve standart bir güneş gözlüğü gibi görünüyor.

Oldukça tarz olan V One başlığı, büyük bir ihtimalle şu anda piyasadaki en hafif sanal gerçeklik başlığı. Yalnızca 60 gramlık ağırlığı olan başlığın lenslerinin kalınlığı ise sadece 16 milimetre.

Görüntü kalitesi ise oldukça güçlü: Başlığın 2560×1440 çözünürlüklü ekranı, 100 derecelik görüş alanı ve 10ms bekleme süresi var.

LG’nin 360 VR başlığında olduğu gibi V One da dışarıdan bir işletim birimine bağlanıyor. LG’nin sanal gerçelik başlığı USB kablosu aracılığıyla LG G5’e bağlanıyor. V One ise şirketin işletim kutusu olan D-BOX’a bağlantı sağlıyor. D-BOX’ın 64 bitlik dört çekirdekli çipi ve Adroid 5.0 temelli sanal gerçeklik işletim sistemi mevcut. Başlığın aynı zamanda kendine ait açık bir API’si ve sanal gerçeklik içeriği yükleyebileceğiniz uygulama mağazası olacak.

Şirketin aynı zamanda web sitesi üzerinde tanıttığı bir sanal gerçeklik başlığı daha var. H One, Samsung Gear VR’ye oldukça benzeyen bir yapıya sahip ve 5 ile 6 inçlik telefonların kullanımına uygun tasarlanmış. Başlığın yan kısmında sanal gerçeklik üzerindeki arayüzü kontrol edebileceğiniz dokunmatik bir tuşu bile var. Dlodlo’ya göre bu, 9 eksenli sensörü olan ilk mobil sanal gerçeklik başlığı.

Dlodlo V One’ın piyasaya çıkış tarihine ve fiyatına dair henüz net bir bilgi yok, ancak piyasaya çıktığı zaman sanal gerçeklik başlıklarına yönelik olumsuz algıyı ortadan kaldıracağı kesin.

Etiketler