Gökbilimciler Uzay Keşfine Özel Lazerler Hazırlıyor

Tam da Ölüm Yıldızı’ndan beklenen bir lazer gösterisi; hem de bir değil, dört tane.

Geçtiğimiz hafta ilk defa, Avrupa Uzay Gözlem Evi’ndeki Çok Büyük Teleskopu’nda güçlü bir lazer takımı devreye sokuldu.

Dört Lazerli Yıldız Tesisi, geçtiğimiz hafta yıllar süren geliştirmelerin sonunda kullanıma açıldı. ESO’ya (European Space Observatory – Avrupa Uzay Gözlem Evi) göre bu tesis, bu zamana kadar uzay biliminde kullanılan en güçlü lazer güdümlü yıldızlarından oluşuyor. Bu teknoloji ile bilim adamları, evrenimizin daha net bir görüntüsünü yakalamayı hedefliyor.

Şu anda Dünya’nın atmosferi, atmosferik türbülans yaratarak yer teleskobu ile yıldızlar arasında bir netlik bariyeri oluşturuyor.

ESO, websitesi üzerinden, “Bu türbülans astronomi açısından romantik, ama bir o kadar da istenmeyen bir etki yaratıyor. Parıldayan yıldızlar, bulanık görüntülere yol açıyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu sorunu çözmenin bir yolu, uyarlanabilir optik sistem kullanmak. Bu sistemin referans olarak parlak bir yıldızdan alacağı bir ışık kaynağına ihtiyacı var.

Lazer güdümlü yıldız, astronomik görseller oluşturmak için kullanılan yapay bir yıldız görseli. Uyarlanabilir optikte kullanılan aynalarla birlikte bu lazerler, ESO’nun Çok Büyük Teleskop’una, Dünya’nın atmosferi tarafından oluşan bulanıklıktan sıyrılıp gece gökyüzünün daha net imajlarını yakalamasına yardımcı olacak.

Lasers-Telescope-Chile
Lazerler, açıldıkları zaman sodyum atomlar fişekliyor ve moleküllere flüoresan bir parıltı sağlıyor. Bu süreç oldukça önemli, çünkü parıldayan atomlar, atmosferin oluşturduğu dalga boyu bükülmeyi düzeltmek için kullanılıyor.

Her ne kadar bu lazerler gökyüzünün daha net görüntülerini elde etmek için kullanılacak olsa da, bazı uzay bilimciler, bu güçlü lazerlerin aynı zamanda dünyayı, potansiyel olarak tehlike arz eden uzaylılardan korumak için de kullanılabileceğini öne sürüyor. Bu bilim adamlarının arasında Stephen Hawking de var. Hawking, zamanında dünya dışı düşmanlarımızı çekmemek adına varlığımızı çok fazla yaymamamız gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Etiketler