Alan Turing İngiltere’nin 50 Poundunun Yüzü Olacak

Viktorya döneminin homofobik yasalarından dolayı mahkum olmuş kod kırıcı ve vizyoner matematikçi, İngiltere’de 50 poundun yeni yüzü olacak.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney bugün yaptığı açıklamada, kimyasal hadıma maruz kaldıktan sonra intihar eden Turing’in yüzünün 2021 yılının sonunda yeni polimer banknotunda olacağını söyledi.

Carney, Turing’i inanılmaz bir matematikçi ve birçok insan hayatını omuzlarında taşıyan bir dev olarak andı: “Bilgisayar bilimi ve yapay zekanın babası ve bir savaş kahramanı olarak Alan Turing’in katkıları çok çeşitli ve dönüm noktası niteliğinde.”

Turing, İngiltere kriptologlarının Naziler tarafından gönderilen mesajları deşifre etmeye çalıştıkları Bletchley Park’taki çalışmalarıyla tanınıyor. Turing’in Almanya’nın Enigma kodunu kırma çabaları on yıllarca bir sır olarak kalmış olsa da artık herkes onun binlerce hayat kurtardığını ve İkinci Dünya Savaşı’nın sonunu hızlandırdığını biliyor.

Hayat hikayesinin anlatıldığı 2014 filmi “The Imitation Game”’de Turing’i Benedict Cumberbatch canlandırdı.

Öncü bilim adamının, bilgisayarların geliştirilmesinde ve yapay zekaya ilişkin düşüncelerde çok büyük bir rolü bulunuyor.

Alan Turing, 1937’de Turing makinesi olarak bilinen fikri tanıtan bir makale yayınladı ve bu makalenin modern bilgisayarların temelini oluşturduğu düşünülüyor. Turing makinesi, hesaplanabilir herhangi bir soruna çözüm bulabilen varsayımsal bir cihaz.

Banknotun tasarımı Turing’in çalışmasını yansıtıyor; doğum gününü (23 Haziran 1912) açıklayan ikili bir kod şeridini ve Enigma kodunu kırmaya yardımcı olmuş “British Bombe” makinesinin tasvir eden görseli içeriyor.

Ayrıca, 1949 yılında The Times gazetesine söylediği bir alıntıyı içeriyor: “Bu gelecek şeylerin sadece bir ön tadımı, olacak şeylerin sadece gölgesi”.

Destekçileri, Turing’in çalışmalarının daha fazla tanınması ve eşcinselliğinden dolayı mahkum edilmesinin yanlış olduğunun resmi olarak kabul edilmesi için yıllardır mücadele ediyorlardı.

Alan Turing, hapis cezası yerine hadım edilmeyi seçmesinden iki yıl sonra 41 yaşında siyanür içeren bir elma yiyerek hayatını sona erdirmişti.

1967 yılında İngiltere’de ve Galler’de 21 yaşın üzerindeki erkeklerin birbiriyle cinsel ilişkiye girmesi suç olmaktan çıkarıldı. Ancak bu yasa 1980 yılına kadar İskoçya’da, 1982 yılına kadar ise Kuzey İrlanda’da varlığını sürdürdü.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, 2009 yılında binlerce kişinin bir dilekçe imzamasından sonra, Turing’in 1950’li yıllardaki adalet sistemi tarafından gördüğü muamele için özür diledi.

Turing, 2014 yılında kraliyet özürü aldı.

Turing, 50 poundluk banknotun yüzü olmak üzere teorik fizikçi Stephen Hawking ve matematikçi Ada Lovelace’ın dahil olduğu bir aday listesinden seçildi.

Etiketler