Eski İsrail Güvenlik Başkanı Hacklenemeyen Arabalar Üzerinde Çalışıyor

İsrail’in eski üst düzey güvenlik ajanları, Volkswagen ile bir araya gelerek hack edilemeyecek arabalara özel siber güvenlik teknolojisi geliştirecek.

Geçtiğimiz günlerde Volkswagen, İsrailli uzmanların yardımı ile CyMotive Technologies isimli yeni bir firma kurduğunu ve bu firma ile yeni nesil, bağlı arabalar için geliştirilmiş, siber güvenlik çözümleri sunmayı amaçladığını duyurdu.

İsrail’in eski güvenlik birimi başkanı Yuval Diskin, bu operasyonun yönetimini üstlendi.

Diskin’in ünvanı, eski FBI başkanı ile denk; özetle fazlasıyla dikkate almanız gereken biri. Kendisi görevinden 2011 yılında teknoloji sektörüne atılmak için ayrılmıştı.

Ona bu yeni şirkette eşlik eden iki İsrailli uzman daha var – Tsafrir Kats ve Tamir Bechor.

Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde teknoloji uzmanları, arabaların nasıl hacklendiğini göstererek, bu durumun sürücüler için ne denli tehlikeli bir ortam oluşturduğuna dikkat çekmeye çalıştı.

Geçtiğimiz yıl Chrysler, hacklenebileceklerinin ortaya çıkmasından sonra 1.4 milyon aracını geri çağırmıştı.

Chrysler’ın birkaç modelindeki bu hata, hackerlara arabaları uzaktan kontrol etme fırsatı vererek Amerikalı sürücüler için öngörülemeyen bir tehlike yaratmış oldu. Hackerlar bu yazılım korsanlığı sayesinde arabanın frenlerini bozabiliyor, motoru kapatabiliyor, aracı yoldan çıkartabiliyor ya da elektronik sistemi tamamen devre dışı bırakabiliyorlardı.

Dünya çapında giderek daha çok şirket, aktif olarak kendi kendini sürebilen arabalar, taksiler, otobüsler ve kamyonlar üzerinde çalıştıkça, hacklenemeyecek arabalar yaratmak, daha fazla önem taşımaya başladı.

Volkswagen yöneticilerinden Volkmar Tanneberger, yeni nesil arabaların gittikçe birbirine bağlı hale geldiğini, bu nedenle de bu yeni şirketin kurulmasının kritik olduğunu vurguladı.

Etiketler